2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Online petíció az örmény népirtás ellen

2008. december 10. 10:47 The Guardian

Az életükkel játszanak azok a török akadémikusok, akik az ország napilapjaiban egy egész oldalas hirdetésben buzdítottak egy nemrég indított online petíció aláírására, amely az örmény népirtás elismerését, és azonnali bocsánatkérést kérvényezne.

A török társadalom és történelem egyik legnagyobb tabujával szálltak szembe a felhívás kezdeményezői, akik szinte az összes napilapban közzétették a petíció szignálására buzdító felhívásukat. Eszerint az aláírók elutasítják a népirtás tagadását, és együtt éreznek az örmény testvérekkel illetve egyben bocsánatot is kérnek tőlük.

A felhívás közzétételével a projekt kidolgozóinak személyére is fény derült: Ahmet Insel, Baskin Oran és Cengiz Aktar akadémikusok mellett Ali Bayramoglu újságíró jegyzi a kezdeményezést. Ez azonban komoly veszélyeket rejt, hiszen ahogy a Nobel-díjas Orhan Pamukot már sikerült elüldözni az országból, úgy a professzorok élete is veszélyben forog, főként, hogy a téma korábbi bolygatói ellen merényleteket hajtottak végre.

Törökország ugyanis a mai napig hivatalosan elutasítja, hogy a 1,5 millió örmény kiirtására szisztematikusan, állami utasításra került volna sor, és szerintük a legtöbben csak járványok miatt haltak meg, a hadsereg pedig csupán a szükséges karantént biztosította. Ráadásul az örmények jóval több törököt öltek meg, és az oroszokkal együtt az ország szétszakítására törekedtek. A levél komoly haragot váltott ki az ultranacionalisták körében, akik azt árulásnak, és a török nemzet elleni támadásnak bélyegezték.

Az akadémikusok szerint a törököknek képesnek kéne lenni bocsánatot kérni, ráadásul a hivatalos politikának köszönhetően ma honfitársaik nagy része nem tud róla, hogy mi történt Örményországban. A hivatalos álláspont alig párezer halálesetről számol be, akiket az első világháború áldozatainak tartanak.

A helyzet változását mutatja, hogy szeptemberben a két ország közös focimeccset rendezett, amelyen mindkét fél miniszterelnöke jelen volt. A népirtás ügye azonban még nem került szóba, főként, hogy az örmények közös bizottsággal vizsgáltatnák ki, hogy mi is történt pontosan.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár