Eladnák Pompeji romjait
2008. október 14. 09:25
Veszélybe került idén nyáron Pompeji romvárosa: az olasz kormányzat szükségállapot bevezetésével próbálta elejét venni a további rongálásoknak és fosztogatásoknak. A következő lépés még ennél is radikálisabb lehet, és akár magánkézbe is kerülhet a Vezúv tövében fekvő látványosság.
A vészhelyzet bejelentése egyébként sokkolóan hatott, s a legnagyobb meglepetést a korábbi régészeti főfelügyelő, Pietro Giovanni Guzzo számára jelentette, aki évekig küzdött kormányzati segítségért - mindvégig sikertelenül. Elmondása szerint amikor ő átvette a hely vezetését, akkor - 1995-ben - a romterületnek csupán 14 százaléka volt látogatható. Ez az arány ma 35 százalékra nőtt, mindezt úgy, hogy a terület finanszírozását közben csökkentették.
A régészeti park kezeléséért felelős hatóságok mostantól nem szeretnék, ha a látogatók és a szakértők csak a felújításra váró örökséget látnánk a városban, ezért a tervek szerint az egykor pompás villaépületeket és romterületet megnyitnák a befektetők előtt. Az egyik leglátogatottabb olasz turistaszenzációnak számító város akár magáncégek tulajdonába is kerülhet, akik a tervek szerint a kereskedelmi lehetőségek kiaknázása mellett sokkal nagyobb figyelmet szentelnének a terület védelmének és karbantartásának. A speciális vészhelyzetet július óta koordináló Renato Profili szerint hamarosan megkerülhetetlen lesz egy ilyen váltás.
A terv azonban senkit sem lepett meg: Silvio Berlusconi kormánya ugyanis régóta dédelget hasonló lépéseket, és a gazdasági hiányokat a kulturális és művészeti pénzek befagyasztásával szeretnék javítani. A következő három év hasonló kiadásaiból 1 milliárd eurót vontak el, és az emiatt keletkező problémákat a magánszféra bevonásával, illetve a kulturális örökség egyfajta kiárusításával oldanák meg. Korábban Szicília kapcsán merültek fel a magánosítás lehetőségei, ám a legújabb tervek szerint akár az összes művészeti és régészeti kincs kezelése kikerülhet az állam kezéből. A kulturális élet prominens alakjai azonban tiltakoznak a hasonló tervek ellen, hiszen az olasz művészet és tudományos élet finanszírozásában hagyományosan nincs nagy szerepe a magántőkének.
Erre jelen esetben viszont sajnos mindenképp szükség is lehet, hiszen Pompeji éves költségvetését idén 55 millió euróról 11 millióra csökkentették. Sandro Bondi kulturális miniszter ezért Profili személyében különleges biztost nevezett ki a terület élére, akinek feladata a megfelelő finanszírozási lehetőségek megtalálása volt.
A látogatók száma is csökken: a helyi lapok szerint a nápolyi szemétháborúval függ össze, hogy a turisták száma az idei év elejétől 20 százaléknyival lett kevesebb. Profili ezért különleges jogkört kapott arra, hogy egy év alatt megoldást találjon a problémákra. Bár az igazságszolgáltatási szférából érkező biztos semmilyen régészeti tapasztalattal nem rendelkezik, elmondása szerint ez nem jelent akadályt a feladat végrehajtásában.
Profili első lépésként bezáratta a helyszínen évek óta működő éttermet - a helyi lapok szerint ezt a romok védelmében tette, ám saját elmondása szerint azért, mert a vendéglátóhely nem fizette a bérleti díjat. A helyzet orvoslására hamarosan több új éttermet is nyitnak a területen, ahol a tervek szerint ókori ételeket árusítanak majd. Ezt az UENSCO sem ellenzi, szerintük csupán a megfelelő egyensúlyt kell megtalálni a bevételi forrásokat növelő intézmények, és az örökségvédelmi alapelvek között.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
26. Nagyhatalmi konfliktusok 1618–1820 között
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A legitimitás elvére épült a Napóleon legyőzése után Bécsben megszabott új európai rend
- A trónt is szeretői segítségével szerezte meg a kegyencek cárnője, Nagy Katalin
- Bár sokan a halálát kívánták, valószínűleg mégsem mérgezés lett Napóleon veszte
- Hogyan kerültek franciák vagy éppen magyarok az amerikai függetlenségi háború csatatereire?
- Ifjúkorában édesapja halálra ítélte Nagy Frigyest, helyette azonban legjobb barátját végezték ki
- Miért hisszük úgy, hogy Napóleon alacsony volt?
- Miért raboltatott el Napóleon két pápát is?
- Bekerítő manővere miatt fölényesen nyerte Napóleon a „három császár csatáját”
- Lépésről lépésre falták fel Lengyelországot szomszédai a kora újkorban
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.