Megmentenék a kódfejtők főhadiszállását
2008. július 28. 12:09
A második világháború megnyerésében kulcsfontosságú Bletchley Park, ahol matematikusok és kódfejtők dolgoztak a német védelmi rendszerek feltörésén, komoly veszélybe került.
Korábban
A The Times című angol napilapban 97 szakértő által jegyzett nyílt levélben a kutatók kifejtik felháborodásukat, mert szerintük az évek óta elhanyagolt épületegyüttes komoly veszélybe került. Az egyik fűtetlen faépület, ahol a kódfejtők éjjel-nappal dolgoztak, most úgy néz ki, mint egy 60 éve elhagyott kerti fáskamra - állítja Sue Black, a Westminsteri Egyetem Információs és Szoftvertervezői Tanszékének vezetője, a levél egyik aláírója. Nem ő az egyetlen, aki félti a területet: vezető professzorok és matematikusok is felszólaltak az ügyben.
"Csoda, hogy a nyolc épület áll még, és csak idő kérdése, hogy végleg összeomoljanak" - írták. A kutatók szerint egyre fogy az idő, és ha nem tesznek valamit, akkor minden elveszhet. Szerintük lehet, hogy tíz év múlva semmi sem marad az ott dolgozó mindennapjainak nyomaiból.
A szakértők ezért szeretnék, ha Bletchley Parkot a modern programozás és számítástechnika nemzeti múzeumává minősítenék. Bár az épület jelenleg is múzeumként üzemel, sem a finanszírozása, sem pedig a karbantartása nincs megoldva. Erre azért is szükség lenne, mert a mai számítástechnika Bletchley nélkül nem tartana ott, ahol jelenleg van: az ott megépített számítógépek ugyanis komoly fordulatot hoztak a háború menetében.
1945 után aztán Churchill utasítására a kódfejtő program minden részletét megsemmisítették, hogy azt ne találják meg a szovjet ügynökök. Az ott dolgozóknak megtiltották, hogy beszéljenek a munkájukról. A következő negyven évben Bletchleyben kiképzőiskolát rendeztek be, amelynek 1987-es bezárása után 1991-ben a világháborús pavilonok elbontását is elrendelték, hogy oda ingatlanokat építsenek.
A történészek azonban ezt megakadályozták, és egy alapítvány létrehozásával megnyitották Bletchleyt a nagyközönség előtt. A kódfejtők tevékenységét is ekkor kezdték feloldani a titkosítás alól, így a nagyközönség hamarosan megismerhette, hogy miként nyerte meg Anglia a világháborút. A témából Enigma címmel könyv is készült, amit aztán Kate Winslet főszereplésével a mozikban is láthattunk.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap