Baktériumok falják fel Angkor Vat történelmi emlékeit
2008. július 4. 12:12
A kambodzsai őserdők mélyén rejtőző 12. századi hindu templomegyüttest teljesen ellepték a cianobaktériumok, mióta falait 20 évvel ezelőtt megtisztították a zuzmóktól.
Korábban
A mikroszkópikus méretű organizmusok azonban a világ más részein - a Húsvét-szigeten és a görög Akropoliszon is - felgyorsítják a történelmi emlékek pusztulását. A kutatók és restaurátorok csak most kezdik igazán felismerni a baktériumok és gombák szerepét e folyamatban, amely egyben új technológiák kifejlesztésére ösztönzi őket a mikrobák ellen. "Történelmi örökségünk eltűnőben van. A kérdés, hogy képesek vagyunk-e megőrizni" - mondja Ralph Mitchell, a Harvard Egyetem biológiaprofesszora.
A sokféle baktérium kiválóan tenyészik a romokon, mert a többi növény- és állatfaj ebben a környezetben nem képes fennmaradni. "A legújabb kutatási eredmények szerint a levegőszennyezés hozzájárulhat a biológiai pusztítás növekedéséhez" - állítja Eric Doehne, a Getty Örökségvédő Intézet munkatársa. Néhány baktérium ugyanis a levegőben található szennyezőanyagok segítségével szaporodik, és olyan savat választ ki, amely megtámadja a követ, a fémet és a festéket.
A korábbi évtizedekben a kutatók laboratóriumokban próbálták kitenyészteni a baktériumokat, ma már inkább géntechnológiával próbálják azonosítani őket, de ez a megoldás sem vezet mindig eredményhez. "DNS-vizsgálatok segítenek az azonosításban, de ez nem jelenti azt, hogy tényleg meg is találtuk a probléma okozóit" - mondja Robert Koestler, a Smithsonian Múzeum restaurátora. Vannak azért sikerek is. Biológiailag lebontható polimerek segítségével sikerült megerősíteni a mexikói maja romokat. A helyzetet bonyolítja, hogy bizonyos organizmusok viszont a megőrzést segítik. A törökországi Kappadókia különleges sziklaformációit, a "tündérkéményeket", például a rajtuk talált zuzmók védik a víz és a napsütés ártó hatásaitól.
Az elmúlt 20 évben a kutatók rengeteg új ismeretet szereztek, tehát van ok az optimizmusra. Angkor Vat templomegyüttesénél Dr Warscheid olyan biocidot ("mélange d'Angkor") fejlesztett ki, amely eltünteti a fekete foltokat. A vegyi oldat megváltoztatja a cianobaktérium tulajdonságait, de nincs értelme az égész templomon használni, mivel 10 év múlva a baktérium úgyis alkalmazkodna hozzá. A kőbe vésett feliratok esetében inkább emberi erőt kell alkalmazni. Az Akropolisznál 4 vegyértékű, ún. quaterner-ammónium vegyületekkel kísérleteznek.
Megoldás lehet a baktériumok kiéheztetése is. A Katrina hurrikán következtében elárasztott New Orleans-i egyetem afrikai gyűjteményét úgy mentették meg a gombáktól, hogy a tárgyakat argonnal öblítették le. A módszer természetesen sokkal nehezebben alkalmazható a szabadban. Dr. Warscheid szerint bármennyire is fontos a történelmi emlékek megőrzése, a különböző megoldások csupán az elkerülhetetlent késleltetik. "El kell fogadnunk, hogy bizonyos műemlékek egyszer el fognak tűnni, a jelenlegi tudásunkkal csupán 20-30 évre tudjuk megőrizni őket."
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.