2025. tavasz: Szürke eminenciások
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Paprika és horogkereszt: magyar sorsok a hitleri Németországban

2003. december 18. 01:07

Különös karácsony és kevés jót ígérő új esztendő köszöntött 1933-1934 fordulóján a Berlint az akkori Európa sokszínű és vitathatatlan szellemi fővárosává tevő, sokfelől és sok ok miatt odaérkező külföldiekre. Köztük az addigra már amúgy is megfogyatkozó létszámú magyarokra.

Amikor Alpár Gitta, a németeknél is körülrajongott énekesnő egy Joseph Goebbels náci propagandaminiszter által 1933 tavaszán adott fogadáson a Horst Wessel náci induló felhangzásakor a teremben lévőkkel ellentétben ülve maradt, nem sejtette, hogy még aznap éjjel hanyatt-homlok fogják kimenekíteni Németországból. Pedig lehetett némi helyismerete: akkor már hat éve volt annak, hogy a berlini Staatsoper fő-zeneigazgatója, Erich Kleiber karmester a budapesti Operaházból Berlinbe csábította a huszonéves szopránkitűnőséget.

A több mint félszáz vele készült lemezfelvétele okán is közismert Alpár Gittának az említett esemény fényét emelő jelenlétére - tudta meg a HVG Kőniger Miklóstól, a két világháború között Németországba szerződött magyar művészek `ereklyéinek` gyűjtőjétől és kutatójától - persze nem csak saját jogon tartott igényt Goebbels, aki Hitler kancellárrá választása után pompázatos fogadások sorozatával akarta szalonképessé tenni a sokakban félelmet keltő új politikusgárdát és annak irányvonalát. Hasonlóan fontos, megnyerendőnek számító személyiség volt az énekesnővel amolyan korabeli álompárt alkotó Gustav Fröhlich filmszínész, a Metropolisz című film sztárja is, aki az aznap éjjeli regényes szöktetést sebtében megszervezte.

Teljesen pánikba esett ugyanis, mikor felesége - demonstratívnak is értékelhető - ülve maradása után csak egyedül őt szólították egy, a miniszterrel történő parolázásra. Hogy pánikja megalapozott volt-e, nem tudni, az viszont tény, hogy Alpár Gitta először Bécsbe távozott, majd - utóbb még sok (nácik alatti) sikert megért férjétől elválva - 1936-ban az Egyesült Államokba költözött.

A művésznő egyébként Gundolf S. Freyermuth Utazás az elhagyott múltban című, a német emigrációról szóló, 13 évvel ezelőtt Németországban kiadott könyve szerint magára utóbb áldozatként, férjére pedig neheztelve gondolt, mivel az - emlékezete szerint - `nem állt ki mellette`.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2025. tavasz: Szürke eminenciások
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár