10 tény Mark Twainről
2019. szeptember 11. 08:32 Múlt-kor
Mark Twain imádta a macskákat. Volt idő, amikor 19 macskát tartott, amelyekről így vélekedett: „ha az embert kereszteznék a macskával, az nemesítené az embert, de elrontaná a macskát.”
Korábban
1. Mark Twain, alias Samuel Langhore Clemens – a „Huckleberry Finn kalandjainak” szerzője, amelyet az Egyesült Államokban csak úgy emlegetnek, mint az első „nagy amerikai regényt” – nem sok évet töltött az iskolapadban. Samuel 11 évesen elvesztette édesapját, majd egy évre rá dolgozni kényszerült, hogy eltarthassa családját.
2. Bár iskolába nem járhatott, a fiatal Samuel nem kesergett. Hitt az önfejlesztés lehetőségében, és úgy gondolta, a folyamatos olvasás és a munka révén szerzett élettapasztalatok hozzásegítik őt a megfelelő szintű műveltséghez. Az ifjú minden egyes nap olvasott: a műszak végeztével zárásig a helyi könyvtárban bújta a könyveket.
3. Mielőtt híres író lett, Twain hajókormányosként kereste a kenyerét. 1861-ban azonban kitört a polgárháború, amely évekre véget vetett a civil gőzhajóforgalomnak a Mississippi folyón, így Twain a hajókormány helyett, tollat ragadott.
4. Az írói karrierje előtt egy röpke időre, mindössze két hétre katonának állt. 1861 nyarán, az amerikai polgárháborúban a déliek oldalán harcolt egy irreguláris milíciában. A lőporfüstöt azonban nem kedvelte és dezertált.

5. Mark Twain Samuel Langhore Clemens néven látta meg a napvilágot. Írói álneve, a „Mark Twain” a hajós szakzsargon része volt, amelyet a Mississippin haladva a matrózok gyakran emlegettek. Annyit jelentett, hogy a víz két öl mély, azaz biztonsággal hajózható.
6. Mark Twain imádta a macskákat. Volt idő, amikor 19 macskát tartott, amelyekről így vélekedett: „ha az embert kereszteznék a macskával, az nemesítené az embert, de elrontaná a macskát.”
7. Az írás mellett Twain feltalálóként is megállta a helyét. Egyik találmánya, az öntapadós jegyzetfüzet igen keresett portékává vált, míg a másikból, az eredetileg a pantallókhoz készített rugalmas pántból, a fejlesztések során kialakult a melltartópánt.
8. Az író a baseball szerelmese volt. Olyannyira elkötelezetté vált a sportág iránt, hogy többedmagával társtulajdonosa lett egy másodosztályú a baseballcsapatnak, mégpedig a Connecticut állambeli Hartford városban játszó Senatorsnak.
9. Az 1835-ben, a Halley-üstökös megjelenése évében született Mark Twain azt jósolta, hogy mivel az üstökössel jött, azzal is fog eltávozni az árnyékvilágból. A jövendölése valóra vált, hiszen az író 1910. április 21-én hunyt el, egy nappal azután, hogy a Halley-üstökös elhaladt a Föld mellett.
10. Nem meglepő, hogy egy aszteroidát is elneveztek róla: az égitest a 2362 Mark Twain néven szeli a világűrt.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tél
Múlt-kor magazin 2014
- Elhagyott kastély a 19. századi "Chicagóban"
- Rembrandt, a titokzatos
- Híres történelmi csókok
- Ilyen volt Hitler magánélete egy hódolója szerint
- A budai zsidóság az oszmán hódoltság idején
- A Horthy-Hitler-találkozók históriája
- Meghökkentő múltbéli fogások
- A Horthy-kultusz és a magyar zsidóság
- Az életébe került a mexikói kaland Ferenc József öccsének
- Hannibál ostroma, mely lángra lobbantotta Róma haragját 16:57
- Esküdt szűz nők, akik férfiként élnek 16:17
- A tengernagy bukása: Nelson veresége Tenerifén 15:25
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában? 14:20
- Amikor VIII. Henrik meghozta Hull városába a nagy ágyúkat... 14:03
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme 13:07
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? 12:04
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók 11:20