10 tény Mark Twainről
2019. szeptember 11. 08:32 Múlt-kor
Mark Twain imádta a macskákat. Volt idő, amikor 19 macskát tartott, amelyekről így vélekedett: „ha az embert kereszteznék a macskával, az nemesítené az embert, de elrontaná a macskát.”
Korábban
1. Mark Twain, alias Samuel Langhore Clemens – a „Huckleberry Finn kalandjainak” szerzője, amelyet az Egyesült Államokban csak úgy emlegetnek, mint az első „nagy amerikai regényt” – nem sok évet töltött az iskolapadban. Samuel 11 évesen elvesztette édesapját, majd egy évre rá dolgozni kényszerült, hogy eltarthassa családját.
2. Bár iskolába nem járhatott, a fiatal Samuel nem kesergett. Hitt az önfejlesztés lehetőségében, és úgy gondolta, a folyamatos olvasás és a munka révén szerzett élettapasztalatok hozzásegítik őt a megfelelő szintű műveltséghez. Az ifjú minden egyes nap olvasott: a műszak végeztével zárásig a helyi könyvtárban bújta a könyveket.
3. Mielőtt híres író lett, Twain hajókormányosként kereste a kenyerét. 1861-ban azonban kitört a polgárháború, amely évekre véget vetett a civil gőzhajóforgalomnak a Mississippi folyón, így Twain a hajókormány helyett, tollat ragadott.
4. Az írói karrierje előtt egy röpke időre, mindössze két hétre katonának állt. 1861 nyarán, az amerikai polgárháborúban a déliek oldalán harcolt egy irreguláris milíciában. A lőporfüstöt azonban nem kedvelte és dezertált.
5. Mark Twain Samuel Langhore Clemens néven látta meg a napvilágot. Írói álneve, a „Mark Twain” a hajós szakzsargon része volt, amelyet a Mississippin haladva a matrózok gyakran emlegettek. Annyit jelentett, hogy a víz két öl mély, azaz biztonsággal hajózható.
6. Mark Twain imádta a macskákat. Volt idő, amikor 19 macskát tartott, amelyekről így vélekedett: „ha az embert kereszteznék a macskával, az nemesítené az embert, de elrontaná a macskát.”
7. Az írás mellett Twain feltalálóként is megállta a helyét. Egyik találmánya, az öntapadós jegyzetfüzet igen keresett portékává vált, míg a másikból, az eredetileg a pantallókhoz készített rugalmas pántból, a fejlesztések során kialakult a melltartópánt.
8. Az író a baseball szerelmese volt. Olyannyira elkötelezetté vált a sportág iránt, hogy többedmagával társtulajdonosa lett egy másodosztályú a baseballcsapatnak, mégpedig a Connecticut állambeli Hartford városban játszó Senatorsnak.
9. Az 1835-ben, a Halley-üstökös megjelenése évében született Mark Twain azt jósolta, hogy mivel az üstökössel jött, azzal is fog eltávozni az árnyékvilágból. A jövendölése valóra vált, hiszen az író 1910. április 21-én hunyt el, egy nappal azután, hogy a Halley-üstökös elhaladt a Föld mellett.
10. Nem meglepő, hogy egy aszteroidát is elneveztek róla: az égitest a 2362 Mark Twain néven szeli a világűrt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2023
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- A marokkói bazárok kincsei
- A királyi konyha és a maradékok sorsa
- A marokkói bazárok kincsei
- A nyugati bűnügyi sorozatok virágzása a 70-es, 80-as években
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- Szocialista televíziós sorozatok a kádári Magyarországon
- Vonzó ellenfelek - Az amazonok
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- A magyar népi kultúra kincseivel várja az érdeklődőket a Néprajzi Múzeum új állandó kiállítása 11:20
- Évtizedes küzdelemben számoltak le a Karib-tenger vízi banditáival 09:05
- Megbukott a konzervatóriumi felvételin Giuseppe Verdi, az olasz opera későbbi mestere tegnap
- Tizenöt évesen már utcai énekesnőként kereste a kenyerét Edith Piaf tegnap
- Személyesen Drakula fogadja majd a Fővárosi Állatkertbe érkező vendégeket október végén tegnap
- Találmányával az elefántok megmentéséhez is hozzájárult John Wesley Hyatt tegnap
- A malária és az oroszlánok sem tudták megállítani Kittenberger Kálmánt tegnap
- A háború megrongálta és feketére színezte, de a főváros egyik jelképe lett a Halászbástya 2024.10.09.