Tévesen tanulhattuk a római provincia történetét
2015. június 2. 11:14
A római elit alakulat, a Legio XI. Claudia (Claudius császár XI. légiója) egykori parancsnokságának helyszínén fekvő, feltételezések szerint a 4. században épült erődfal nyomaira bukkantak rá bolgár régészek az északkelet-bulgáriai Szilisztrában (római kori nevén Durostorum) egy mentő feltárás során. A felfedezés alátámaszthatja a kutatók korábbi feltételezéseit, miszerint nem Tomis (a mai Constanta), hanem Durostorum volt Moesia Inferior római provincia fővárosa.
Korábban
Georgij Atanaszov, a Szilisztrai Regionális Történeti Múzeum régésze szerint a jó állapotban fennmaradt, 2-2,15 méter széles és egyes részeken 1,5 méter magasra emelkedő építmény vélhetően külső erődfalként vette körbe a Duna-parti várost. A négyszög alakú tornyok által szegélyezett falat egy nagyon erős vörös malter tartotta össze.
Atanaszov szerint a fal megléte akár azt a Ioan Piso, a Babes-Bolyai Egyetem régésze által hangoztatott nézetet is alátámaszthatja, miszerint valójában nem a mai Romániában található Tomis (Constanta) volt Moesia Inferior római provincia fővárosa, hanem Durostorum. Nem valószínű ugyanis - érvel Piso -, hogy egy római provincia legfontosabb városában nem állomásozott volna jelentős katonai különítmény, márpedig Tomisban egyetlen légió parancsnoksága sem székelt.
Ezt a feltételezést támasztja alá az is, hogy a korábbi feltárások során találtak olyan feliratokat, amelyek a provincia kormányzóinak neveit viselték. A település az ókor óta legalább öt időszakban is regionális központ szerepét töltötte be, a 10-11. században pedig a feltételezések szerint Bulgária legnagyobb városa volt - tette hozzá Atanaszov.

Durostorum romjai
A kutatók a késő római fal mellett egy 2. századból származó, pompeji vörös, mélykék, sárga és zöld színekben pompázó falfestményekkel díszített középület maradványaira is rábukkantak. A régészek a munkálatok 2014. októberi kezdete óta húsz római kori vagy középkori építményt tártak fel, köztük 9-10. századi középületeket, valamint az oszmánok által a 14. század végén emelt erődítményeket is.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tavasz
Múlt-kor magazin 2014
- Így látta a sajtó Kárpátalja visszafoglalását
- Az embermentő Jane Haining
- Mi történt Kamenyec-Podolszkijban?
- A bundázás egyidős a futballal
- A hét törpe kalandjai Auschwitzban
- A kóser konyha különlegességei
- Hogyan kampányoltak a római politikusok?
- A numerus clausustól a numerus nullusig
- Így temettük el "Kossuth apánkat"
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59