Szoborba öntötték a nagy mesélő, Lázár Ervin alakját
2017. október 2. 11:21 MTI
Lázár Ervin tiszteletére avattak szobrot a Ferencvárosi Mesenap keretében szombaton; a Négyszögletű Kerekerdő Mesélője című, a IX. kerületi Kerekerdő parkban elhelyezett szoborral az író munkássága előtt tisztelegnek.
Korábban
Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyekért is felelős államtitkára a szobor avatási ünnepségén a mesélés fontosságáról beszélt. Mint mondta, a mese a lélek és a szív mindennapos ápolásáról szól.
„Meséljenek minden nap a gyerekeiknek, legyen meg ez a nekik szánt idő” - fogalmazott, kiemelve, hogy mesélni csak úgy tudunk, hogy valóban a gyermekeknek szánjuk ezt az idő, és teljesen jelen vagyunk. Hozzátette: a szobor is alkalmat teremt arra, hogy köré üljenek a kövekre és meséljenek gyermekeiknek a park látogatói. Csukás Istvánt írót idézte, aki azt mondta: a mese mindennek az origója. Ebből származik minden irodalmi műfaj.
„Az egyik legnagyobb mesélőnek, meseírónak állítunk maradandó emléket Ferencvárosban” - mondta, kiemelve: Lázár Ervin olyan tudás birtokában volt, amelyre mindannyian vágyunk. Ő értette az életet. Értette és megértette az őt körülvevő világot. Meglátta a talmit és az igazat, az értéktelent meg tudta különböztetni az értékestől, a jót a rossztól. Mint fogalmazott, bámulatosan tudott bánni a magyar nyelvvel, a szavakkal és beszélte a gyerekek nyelvét. Haláláig gyermek maradt valamelyest, gyermeki lényét nem veszítette soha el - mondta, hozzátéve, hogy az író családjából merített ihletet, számos meséje gyerekeinek való mesélésből, beszélgetésekből származott.
Lázár Ervin évtizedekig lakott a IX. kerületben, a park a neves író iránti tisztelet jeléül kapta a Kerekerdő nevet. Az államtitkár kiemelte, hogy a kerület népessége folyamatosan növekszik, a családosok is szívesen jönnek Ferencvárosba, egyre több otthon épül. Bácskai János, Ferencváros polgármestere arról beszélt, hogy a kerületben sokan azért szeretnek élni, mert sok a zöld, sok a zegzug. A 15 éve létrehozott park mindenkinek vadregényessé vált.
Emlékeztetett arra, hogy az író-házaspár Lázár Ervin és Vathy Zsuzsa több évtizedig élt Ferencvárosban. Lázár Ervin művei viccesek, tanítanak minket és szívhez szólóak - mondta, felidézve egy-egy jelenetet A Négyszögletű Kerek Erdő és a Berzsián és Dideki című művéből. Mint mondta, olyan recepteket ad a felnőtteknek is, amelyek megfontolandóak. Lázár Ervinnek, a kerület díszpolgárának, a családról szóló hitvallását emelte ki, miszerint a család egy szeretetgömb. Neveljük a gyerekeinket családban, teljes szeretetben - hangsúlyozta.
A szobor Pintér Attila munkája, akinek alkotótársa Kontur András volt. A mű a közösségi és családi élet fontosságát jelképezi. A szobor főalakja a Mesélő. Nem magát az írót ábrázolja, hanem személyiségét és jellemző karakterjegyeit gyúrja össze a mesélők archetípusává. A Mesélő alakja mintegy az általa teremtett világ tetején, egy nagyobb gömbölyded kő tömbön ül. Körülötte szétszórt ritmusban elhelyezett, különböző méretű kavics formákkal alkot egységet, saját univerzumot. Ezek a központinál kisebb kövek jelképezhetik a köréje gyűlt hallgatóságot. A nézők le is ülhetnek rájuk, vagy akár felmászhatnak a Mesélő mellé.
A szobrot Novák Katalin és Bácskai János mellett, Lázár Ervin (1936-2006) Kossuth-díjas író lányai, Lázár Fruzsina és Lázár Zsófia avatta fel. A Ferencvárosi Mesenapon minden évben ingyenesen látogatható programok, köztük koncertek, gyerekfoglalkozások várják az érdeklődőket.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
12. A középkor és a kora újkor kultúrája
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Nem volt elragadtatva a ferences szerzetes, aki a tatárjárás után a mongolok fővárosába látogatott
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- A középkorban sem volt mindig stigma „bűnben élni”
- „Legnagyobb ellensége” fejezte be a Szent Péter bazilika tervezőjének életművét
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Habár meggazdagodott műveiből, munka közben csak kenyeret és vizet fogyasztott Michelangelo
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- Donatello híres Dávid-szobrát eredetileg a firenzei dómba szánták
- 10 tény a Mona Lisáról
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap