Számos ritkaságra licitálhatnak az érdeklődők a Múzeum Antikvárium árverésén
2024. június 3. 14:45
Páratlan aukciós anyaggal csábítja licitálásra a Múzeum Antikvárium a ritka történelmi és irodalmi emlékek gyűjtőit. A június 6-i árverésen egészen különleges kézirat-gyűjteménnyel jelentkezik az antikvárium, ahol eddig még soha sehol nem publikált versek, elbeszélések és levelek is kalapács alá kerülnek a XX. század eleji-közepi magyar irodalom legnagyobb alakjaitól, Babits Mihálytól, Karinthy Frigyestől, Kosztolányi Dezsőtől, Krúdy Gyulától, Szabó Lőrinctől, Szép Ernőtől, Szomory Dezsőtől és Weöres Sándortól is. A közel háromszázötven tételt számláló, sokrétű és különleges anyagot a szervezők az antikváriák szinte minden területét átfogó kínálatából válogatták össze.
Diego Maradona a budapesti Prágai Vencel Sörházban (Kép forrása: Múzeum Antikvárium)
Az eddig még soha nem publikált versek, elbeszélések és levelek közül az érdeklődők licitálhatnak Babits Mihály időskori, megindítóan szép, már a betegsége idején írt levelére, vagy a most előkerült és igazi szenzációnak számító – az akkoriban még csak tizenhétéves gimnazista – Kosztolányi Dezső Széchenyi és Vörösmarty című, negyven oldal hosszúságú pályaművére.
A nyár eleji aukció egy másik kiemelkedő tétele Krúdy Gyula Jobbkéz és balkéz című szellemes elbeszélése. Az árverési anyagból természetesen nem hiányozhatnak a történelmi nagyságok dokumentumai sem, mint például II. Mátyás herceg – a későbbi magyar király – levele Nádasdy Tamásnak 1598-ból, vagy Deák Ferenc bensőséges hangú sorai fogadott lányaihoz, de rendkívüli ritkaságnak számít Széchenyi István 1829-ben kelt sajátkezű levele a Zala folyó „elirányozásával” kapcsolatban. A negyvenöt tételnyi kéziratanyag egyik különleges darabja három 1937-es évjáratú újság, melyek Karinthy Frigyes által megfejtett keresztrejtvényeket foglalnak magukba, vagy Szabó Lőrinc mókás ceruzarajza, aki korát megelőzve alkotta meg a „Pókembert”.
Babits Mihály levele (Kép forrása: Múzeum Antikvárium)
Természetesen a közel 350 tételből álló árverésen sok egyéb ritkaság is kalapács alá kerül. Rendkívüli ritkaságnak számít Székely Aladár fényképe Boncza Bertáról, melyet „Jankának, Dezsőnek és „barátnőmnek” Adyné Csinszka-ként szignál – némi malíciával –, vélhetően Lédának. A kiemelkedően gazdag térkép és metszetkínálat legritkább darabja egy, a szakirodalom által ismeretlen, 1797-re datálható Vasvár képzeletbeli képét ábrázoló metszet. A tematikusan összeállított katalógus könyvei közül kiemelkedik Decsy Sámuel Egyiptom ország rövid historiája című, 1803-ban megjelent könyve, mely bizonyára vevőre talál, hisz az egyébként is ritkán felbukkanó könyvhöz tartozik egy nagyméretű térkép, ami az eddig ismert példányokban nem szerepelt.
Székely Aladár fényképe Boncza Bertáról (Kép forrása: Múzeum Antikvárium)
A szépirodalmi ritkaságokon kívül az antikvárium júniusi árverésén kalapács alá kerül Diego Maradona, a világbajnok argentin labdarúgó fényképe, mely 1990 őszén készült a budapesti Prágai Vencel Sörházban, de szerepel az aukció tételei között Giuseppe Garibaldi olasz hazafi és tábornok egészalakos portréja is. A periodikák, napilapok, folyóiratok sorában felbukkan a Reform című politikai lap 1848-as nyáreleji „beharangozó” mutatvány lapszáma.
Szintén kiemelkedő darabja a Múzeum Antikvárium aukciójának Az 1838-i pest-budai jeges árvíz lithografált térképe, amely Pestet, Budát és Óbudát ábrázolja, és jól láthatók rajta azok a magaslatok és az a néhány kisebb terület a pesti belvárosban, ahová az ár elől menekült a lakosság. Pest 4254 házából 2281 összedőlt, 827 megsérült, Budán a 3251 házból 601 omlott össze és 536 szorult javításra, de a hivatalos adatok utólagos korrekcióra szorulnak, például az óbudai zsidóság 22 elpusztult házát egyik statisztikába sem számolták bele.
A szervezők szeretettel várnak minden érdeklődőt június 6-án 17 órára a Kossuth Klubba
(1088 Budapest, Múzeum utca 9.)
A Múzeum Antikvárium lehetőséget biztosít a klasszikus vételi és telefonos megbízások számára is.
Az aukció anyaga megtekinthető a Múzeum Antikváriumban (1053 Budapest, Múzeum körút 35.).
Az aukció katalógusa: https://axioart.com/aukcio/2024-06-06/muzeum-antikvarium-44-konyv-kezirat-metszet-terkep-arveres-live/teljes-katalogus
Támogasd a szerkesztőségét!
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
erotika
- Korántsem voltak mentesek a pajzán hajlamoktól Amerika alapító atyái
- Ez volt a kis kék pirula középkori elődje
- „Csók elején nem érdemes kapkodni!” – szex a Kádár-rendszerben
- Így próbálták pótolni a megfogyatkozott férfierőt a középkorban
- Amerika alapító atyáinak túlfűtött magánélete
- Egészséges erotika – szex a szocializmus évtizedeiben
- Pillantás a szoknya alá: a frivolan hintáztató Jean-Honoré Fragonard
- Erotikus mitológiai ábrázolások harangozzák be a tavaszt a Szépművészeti Múzeum új kamaratárlatán
- Csempészett pornó és topless strandok: egészséges erotika a szocializmusban
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap