Süteményt ígértek a kisfiúnak, hogy Hitlerrel pózoljon
2015. május 12. 08:42
Megtörte hallgatását az a 83 éves német férfi, akit gyermekként arra választottak ki, hogy négy társával együtt propagandafotókon szerepeljen a Führerrel. A képeslapokon, könyvek borítóin megjelenő Gerhard Bartels arról a napról beszélt, amikor először találkozott a Harmadik Birodalom vezetőjével.

Korábban
Gerhard Bartels kék szemével, szőke hajával az „árja faj” tökéletes gyermekének számított. Mivel nagybátyja, Isidor Weiss őrmester Hitler jó barátja volt (együtt szolgáltak az első világháborúban), a fiúcskát hamar kiválasztották arra a „megtisztelő” szerepre, hogy a Führer mellett fiataloknak szánt propagandaplakátokon szerepeljen. A második világháború előtti Németországban a mindössze négy éves Bartels arca igen ismert volt, hiszen képeslapokon, könyvek borítóin és még számtalan, a náci rezsimet éltető és propagáló plakátokon tűnt fel.
Nyolc évtizeddel később a már 83 éves Bartels először szólalt meg azzal kapcsolatban, hogy akaratán kívül a náci propagandagépezet része volt. „1936-ban, négyéves koromban a szüleim azt mondták nekem, vegyem fel a legjobb ruhámat, mivel találkozni fogok a Führerrel. Emlékszem, aznap nem engedtek játszani a többi gyermekkel, nehogy bepiszkolódjon a nadrágom” - mondta Bartels. „Nagyon nem tetszett nekem, nem érdekelt semmi más, csak az, hogy kimehessek a többiekhez” - tette hozzá.
Hitler rendszeres vendég volt Weiss bajor szállodájában, amely közvetlenül a Bartels szüleinek tulajdonában lévő Alpenhof panzió mellett állt. „Hitler egy gazember volt. A nácik a propagandacéljaikra használtak fel engem. Velem akarták igazolni, hogy a Führer szerette a gyerekeket. Azonban minden diktátor ugyanígy tett, Mussolinitól Sztálinig bezárólag. Azért engem választottak ki, mert pontosan beleillettem a Hitler által megálmodott árjaképbe” - mondta a 83 éves német, aki a mai napig az Alpenhof vendégházban dolgozik.
Bartels elmondása szerint megmakacsolta magát, s nem volt hajlandó a megszokott „Heil Mein Führer” formulával köszönni, szerinte fiatal kora ellenére jól tudta, hogy manipulálják. Azt mondta, különösen jól emlékszik az 1936-os évre, amikor „Németország illegálisan foglalta vissza a Rajna-vidéket”. „Boldog voltam, hogy fényképeznek, mert ígértek egy nagy szelet almássüteményt, ám mikor Heinrich Hoffmann (Hitler személyi fényképésze) végzett a munkával, a torta nem érkezett meg. Nyolcvan éve várom” - mondta.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 18% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tavasz
Múlt-kor magazin 2018
- Géza fejedelem helyett felesége, Sarolt irányíthatta az országot
- A pornokrácia évtizedei Rómában – ki is volt az „igazi nőpápa”?
- A kormányzóné, Purgly Magdolna útja Sofronyától Estorilig
- Pergőtüzek krónikája
- Kormányzóné, anyakirálynő, hercegi nagymama - Szilágyi Erzsébet élete
- Péter Gábor, a „szovjet ügynök”
- Hét híres kutya a történelemből
- Verne valóra vált víziói
- Erzsébet királyné anyasága
- Szabadságot és káoszt hoztak Gorbacsov reformjai a Szovjetunió lakosaira 18:39
- Barlangjáratokkal kerülhették meg a fagyos időjárást a selyemúton utazók India és Kína között 16:59
- Ritka, rendkívül értékes ókori görög pénzérmét foglaltak le a török hatóságok 15:34
- Egy évszázada feledésbe merült őslénytemetőt fedeztek fel újra Erdélyben 14:35
- Az operaértő budapesti közönség hiányát orvosolandó rendezték meg az első Operabált 13:31
- A burleszkhez szokott nézők halálra rémültek a King Kong 1933-as tesztvetítésén 12:29
- Két év múlva megkezdik az Anglia normann meghódításának emléket állító bayeux-i kárpit restaurálását 11:33
- A II. világháborúig hajtotta gőzgép Széchenyi Ödön álmát, a budavári siklót 10:58