Őseink és a neandervölgyiek Európában is összebújtak
2015. május 19. 12:01
Egy Romániában talált, mintegy negyvenezer éves emberi állkapocs DNS-vizsgálata során kiderült, hogy génjeinek 4,8-11,3 százaléka a neandervölgyi eredetű, állította Csiaomej Fu kínai paleogenealógus. Mindez azért lényeges, mert véglegesen aláássa azt a korábbi meggyőződést, miszerint csak a Közel-Keleten keveredett a két emberféle.
Korábban
A kínai kutató és csapata a Romániában megtalált, mintegy negyvenezer éves állkapocsból kinyert DNS-ében a neandervölgyiekhez köthető, kiterjedtebb génszekvenciákat fedezett fel. Megállapításaik szerint az egykori emberi ős génjeinek 4,8-11,3 százaléka a neandervölgyiekhez köthető, ez a magas arány pedig arra utal, hogy a családfájában, az őt megelőző 4-6 generációban egy neandervölgyi felmenő is helyet kapott. Ez a megállapítás a kutatócsapat szerint egy igen erős bizonyíték arra, hogy a modern ember és a neandervölgyi nem csupán a Közel-Keleten, de Európában is keveredett egymással.
Fu és csapata a múlt évben egy ismeretlen szibériai helyen megtalált emberi csonttöredék DNS-elemzéséről publikált. Vizsgálataik szerint a 45 ezer éves, igen jól megőrződött maradványból szintén kiszűrhető, hogy egykori „gazdájának” voltak neandervölgyi felmenői, amelyeket a közeli generációknál kell keresni.
A fogakat is tartalmazó állkapocscsonton szabad szemmel is jól láthatóak a neandervölgyi vonások, ugyanis méretes bölcsességfogak is helyet kaptak a fogsorban. A csontot 2002-ben egy vízzel teli barlangban találták meg, ahová csak búvárfelszerelésben lehetett eljutni. A már említett, igen magas génarány éles ellentétben van az Afrikából kivándorolt, ám még Európába be nem jutott modern emberek génállományával, amelyek maximum 1-4 százalékos neandervölgyi genomarányt tudhatnak magukénak.
Ez a legújabb megállapítás, valamint a szibériai és egyéb, európai helyszíneken talált ősemberi csontok megcáfolják azt a korábbi, széles körben elterjedt elképzelést, miszerint a két emberféle csak a Közel-Keleten keveredett egymással. A kutatók szerint a neandervölgyi és a modern ember közel ötezer évig élt egymás mellett, ezen idő során megosztották egymással fekhelyüket, ez pedig megmagyarázza, hogy a ma élő emberek miért nem egyenes ági leszármazottai az Afrikából kivándorló Homo sapiensnek. Az azonban még mindig rejtély, hogy mi történt a neandervölgyiekkel. Miért tűntek el? Fu szerint hátborzongató, hogy az eddigi bizonyítékok arról árulkodnak, hogy akkortájt szűnt meg a nyomuk, amikor a modern emberrel keveredni kezdtek.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2014
- Mátyásdomb: Lonkai-kastély
- Mi volt Augustus sikerének kulcsa?
- Zrínyi kirohanásai
- Az ujj nélküli apáca titka
- A gulyáskommunizmustól a műanyag kilencvenes évekig
- Kémelhárítók „rendszerváltása"
- Színészből lett politikusok
- A maffia Tízparancsolat-értelmezése
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap