Napóleon talán legdrágábban vett győzelme volt a wagrami csata
2022. szeptember 18. 08:50 Múlt-kor
Korábban
Napóleon belekóstol a vereségbe
Közvetlenül Bécs mellett a Dunán számos apró sziget található; ezek közül szemelt ki Napóleon az átkelés megkönnyítésére. A kiválasztott, Lobau nevű sziget (a ma Lobaunak nevezett ártéren ekkoriban még állandó jelleggel folyt a Duna, a sziget itt helyezkedett el) két fontos előnnyel bírt: majdnem teljes szélességében kitöltötte a folyómedret, illetve a túlparton két falu, Aspern és Essling kínált jól védhető pozíciókat. Hamarosan pontonhíd vezetett a déli partról a szigetre, és május 20-án egy kis létszámú előőrs átkelt a folyón, és megszállta az Aspern–Essling vonalat.
Napóleon a Lobau szigetén át próbálta a túlpartra juttatni seregét
Napóleon azonban alábecsülte Károly főherceget. Erre látszólag minden oka meg is volt: mivel az osztrák tábornok a legkevésbé sem bízott saját ügyében, és egy percig sem hitte, hogy Ausztria legyőzheti Napóleont, kezdettől fogva a béke mellett érvelt a haditanácsban.
Károly 1809-ben vonakodott ütközeteket vállalni, és egyetlen célja az volt, hogy az osztrák hadsereget olyan állapotban őrizze meg, ami szavatolja a kedvező békefeltételeket a harcok végeztével.
Mindezek ellenére nem veszett ki belőle minden küzdőszellem. Úgy gondolta, ha az átkelés alatt megszorítja Napóleon seregét, elegendő veszteséget okozhat ahhoz, hogy megkezdődjenek a béketárgyalások. Május 21-én kora reggel tehát megtámadta Aspernnél és Esslingnél a franciákat, ami két napnyi, váltakozó szerencsével zajló vérfürdőt eredményezett, mielőtt a súlyos létszámhátrányban lévő franciák visszavonultak a Lobaura.
Lannes marsall, Napóleon személyes jó barátja súlyosan megsérült az aspern–esslingi csatában, és kilenc nappal később meghalt
Napóleonnak azonban eddigre eszében sem volt tárgyalóasztalhoz ülni, és máris az újabb támadást tervezgette. Míg az osztrákok az első átkelés színhelyére figyeltek, ő keletre tervezett indulni, hogy a dunai átkelés után északnak fordulva körülfogja az osztrák balszárnyat. Az átkelés előkészületei a lehető legnagyobb titokban folytak: amikor Napóleon meglátogatta a kiválasztott helyszínt, egyedül és őrmesternek öltözve tette azt.
Ez alkalommal számos pontonhidat készítettek elő a csapatok számára (a lobaui átkelésnél az egyik problémát az jelentette, hogy mindkét folyóágon csak egy-egy ponton állt rendelkezésre), illetve rögtönzött ágyúnaszádok és rohamhajók is segítették az átkelést. Végül, de nem utolsósorban számos intézkedés történt annak érdekében, hogy meggyőzzék az osztrákokat, hogy a következő támadást is Aspernnél és Esslingnél várhatják.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2012
- Özvegyek országa: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- A férjét istenítő vörös grófnő
- A pártfeleség
- "18 évet vártam erre a napra"
- "Na, Nagyné, meghallgatod, amit írtam?"
- A kormányzó hitvese
- A Tutanhamon-sír feltárásának krónikája
- A magány rabjai
- A prostitúció és a prostituáltak rendőri szemmel az 1980-as évek Budapestjén
- Csupán néhány dollárral a zsebében érkezett meg az Egyesült Államokba Galamb József 17:05
- Sport és diplomácia: Fülöp herceg látogatása Magyarországon 16:05
- SZAVAZZ A LIGETBUDAPEST.HU-RA AZ „ÉV HONLAPJA" PÁLYÁZATON! 15:10
- A hímzett kárpit, ami Hódító Vilmos dicsőségét hirdeti 14:20
- Több ezer ember vesztét okozta a londoni szmogfelhő 13:20
- A karhatalmi egyenruhásokat is megbénította az 1956-os budapesti nőtüntetés résztvevőinek bátorsága 09:50
- 11 napra tűnt el nyomtalanul a krimi koronázatlan királynője, Agatha Christie tegnap
- Margaret Thatcher az Egyesült Királyság élén tegnap