„Mit adtak nekünk a rómaiak?” – hat római találmány, amely lehet, hogy mégsem az
2018. június 20. 09:55 Múlt-kor
Korábban
Amit kétségtelenül a rómaiak találtak fel: a könyv
Miután ennyi példát felsoroltunk olyan dolgokra, amelyeket csak továbbfejlesztettek a rómaiak, bemutatunk egy valóban eredeti római találmányt.
Az első felismerhető ábécét – ezáltal írást is – a Kr. e. 4. század végén, Mezopotámiában találták fel. Ezt az úgynevezett „ékírást” agyagtáblákon rögzítették, amely nem a legmobilabb formátum a hosszabb írott művek számára. Az egyiptomiak e célból találták fel a papiruszt, amely a papirusznövény belének vékony lapjaiból készült. Ezáltal a tudás immár tekercseken vált rögzíthetővé, amelyek könnyebben szállíthatóak voltak, de továbbra is sok helyet foglaltak. Magát a papírt Kínában találták fel a Kr. u. 1. század vége körül, de csak a Nyugatrómai Birodalom bukása után jutott el Európába.
Körülbelül a papír Kínában történt feltalálásával egy időben a rómaiak feltalálták a kódexet. Azonos méretű papirusz- vagy pergamenlapokat egy szélük mentén fűztek össze, két nagyobb és erősebb védőlap között. Ezzel először vált lehetővé nagy mennyiségű írott információ tárolása könnyen szállítható formátumban. Az e-könyv 1900 évvel későbbi megjelenéséig ez maradt az információ rögzítésének és tárolásának elsődleges módja. A Római Birodalom területén annak bukása után is a könyv maradt az írás rögzítésének általános formája – maga a „biblia” szó a görög „könyvek” szó határozott formájából („ta biblia”) ered. A könyv lényegesen könnyebb megosztását tette lehetővé mindenféle összetett fogalmaknak, a keresztény hittől kezdve a császárok évkönyveiig.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap