Második világháborús magyar katonákat exhumáltak Tiszadorogmán
2026. június 4. 17:06
Huszonkilenc, a második világháború során hősi halált halt magyar honvéd földi maradványait tárták fel a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Tiszadorogmán - közölte a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadisírgondozó és Hőskultusz Igazgatósága (HM HIM HHI). A korabeli iratok és az előkerült azonosítójegyek révén eddig legalább tizenhét elesett katona személyazonosságát sikerült tisztázni.

Fotó: Facebook/Magyar hadisírgondozás
Korábban
A HM HIM HHI Belföldi Hadisírgondozó Osztályának munkatársai saját levéltári adatbázisaik, valamint az 1948-ban felvett veszteségi jelentések alapján kezdték meg a kutatást Tiszadorogma református temetőjében. Az előzetes helyszíni felmérések és a helyi református halotti anyakönyv beható tanulmányozása megerősítette, hogy a sírkert egy meghatározott, nagyméretű, jeltelen területén több mint húsz magyar katona nyugodhat. A kutatók a dokumentumok alapján három konkrét sírhelyet és egy kiterjedtebb parcellát jelöltek ki a feltárás helyszíneként.
A régészeti és hadisírgondozói munkálatokra 2026 márciusában került sor. A munkagépekkel és kézi erővel végzett, egy 12-14 méter hosszú sávot érintő ásatás során három egyéni és három dupla sír, valamint egy tizenkilenc fős tömegsír került elő.
A terepmunka folyamán a szakemberek további nyomokra bukkantak, így az eredetileg tervezett időtartamot meghosszabbítva egy huszonkilencedik katona maradványait is exhumálták. Az antropológiai vizsgálatok és a leletmentés során előkerült személyes felszerelési tárgyak, valamint az azonossági jegytokok, azaz dögcédulák döntőnek bizonyultak az azonosítási folyamatban.
A halotti anyakönyv, a jelentések és a feltárás fizikai bizonyítékainak egybevetésével tizenhat honvéd nevét sikerült hitelt érdemlően azonosítani. Emellett egy kiváló állapotban fennmaradt azonossági jegytok révén egy olyan hősi halott – Erős Imre – személyazonosságára is fény derült, akiről a korabeli írásos források nem tettek említést.

A tiszadorogmai áldozatok a második világháború 1944. őszi magyarországi hadműveleteihez kötődnek, amikor a szovjet Vörös Hadsereg előrenyomulását a magyar és a német csapatok a Tisza vonalán, heves harcok árán próbálták megállítani. Az itt elesett katonák az ezen folyami védelmi vonal mentén vívott összecsapások áldozatai voltak.
A jogszabályi előírásoknak és a kegyeleti szempontoknak megfelelően a most exhumált huszonkilenc magyar honvéd maradványait katonai tiszteletadás mellett helyezik végső nyugalomra. Az újratemetésre a tervek szerint 2026 őszén kerül sor Budapesten, a Fiumei úti Sírkert 52-es számú, hivatalos hősi parcellájában, ahol a katonák immár méltó, gondozott körülmények között, nevükkel megjelölt sírhelyeken nyugodhatnak.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2010
- Az igazi Trebitsch
- Magyarországi gyász Sztálinért: "Meghalt mélységes megrendelésre"
- Romkert: egy Vas megyei kastély kálváriája
- Két magyar motoros kalandjai a Föld körül
- A kannibál gróf kalandjai
- Március 15. vagy április 11.? Egy nemzeti ünnep viszontagságai
- Hidegre tett konfliktus: harc az Antarktiszért
- Hogyan vált a házastársi erőszak bűncselekménnyé?
- A heraldikai káposzta története Ambrus Lajos tolmácsolásában
- Befejeződött a lajosmizsei Pusztatemplom középkori romjainak állagmegóvása tegnap
- 17. századi hajóroncs került elő egy tengeri szélerőmű építésekor tegnap
- Felkerült az UNESCO világörökségi listájára az ókori Szardeisz tegnap
- Eredeti állapotába állítottak vissza egy átfestett Rembrandt festményt tegnap
- Újra eredeti funkciójukat töltötték be az ókori gyalogátkelők Pompejiben tegnap
- Rituális medvebőrnek hitték Svédország legrégebbi cipőjét tegnap
- A korai vasgyártás miatt irtották ki az európai erdőket tegnap
- Megújul a londoni Közlekedési Múzeum tegnap













