Legitimista meggyőződése ellenére hiúsította meg a második királypuccsot Bethlen István
2024. október 8. 12:20 MTI
Százötven éve, 1874. október 8-án született a Maros megyei Gernyeszegen (ma Gornesti, Románia) Bethlen István. A politikussá lett gróf a múlt század egyik legjelentősebb magyar közéleti személyisége, a Trianon utáni konszolidáció végrehajtója, aki 1921-től egy évtizeden át állt a kormány élén.
A miniszterelnök és felesége Rómában. (1927)
Korábban
Régi református erdélyi főnemesi család sarja volt, de a nagy erdélyi fejedelemmel, Bethlen Gáborral nem állt rokonságban, anyja a Teleki-családból származott. Taníttatására nagy súlyt helyeztek, kiválóan beszélt németül, angolul és franciául. Kilencéves koráig Erdélyben nevelkedett, ezután tíz évig Bécsben, a Theresianumba járt, majd a budapesti egyetem jogi karán (fél évig Angliában is) folytatott tanulmányokat. 1898-tól két évig a mosonmagyaróvári agrárfőiskolát látogatta, ezután az erdélyi családi birtokon gazdálkodott.
Fiatalon bekapcsolódott a politikai életbe, részt vett a megyegyűléseken, 1901-ben szabadelvű színekben választották országgyűlési képviselővé, és az 1919 és 1921 közötti időszakot kivéve 1939-ig a törvényhozás tagja maradt. Az első világháborúban több fronton szolgált, a vereség és az Osztrák–Magyar Monarchia összeomlása után élesen bírálta a Károlyi Mihály vezette kormány tevékenységét. A Tanácsköztársaság kikiáltása után az ellenforradalmi erők egyik fő szervezője, a Bécsben ténykedő Antibolsevista Comité vezetője lett.
Bethlen István László Fülöp festményén. (1927)
Jelentős szerepet játszott Horthy Miklós hatalomra kerülésében, 1920-ban a magyar delegáció tagja volt a párizsi békekonferencián.
Az általa létrehozott Keresztény Nemzeti Egyesülés Pártja 1920-ban megnyerte a nemzetgyűlési választásokat, és a kisgazdapárttal alakított egységkormányt, amelynek élére Horthy Teleki Pált nevezte ki. A legitimista Teleki 1921. április 14-én, az első királypuccs után lemondott. Horthy a vele kiváló személyes kapcsolatot ápoló Bethlent nevezte ki utódának.
Bethlen egy évtizeden át hivatalban lévő, keresztény-nemzetinek nevezett kormánya stabilizálta a trianoni béke sokkját elszenvedő, megcsonkított országot.
Gróf Bethlen István miniszterelnök, 1926-ban, a felvétel a Népszövetség közgyűlésén. (Kép forrása: Fortepan / Francia Nemzeti Könyvtár)
Legitimista érzelmei ellenére 1921 októberében meghiúsította a második királypuccsot, IV. Károly visszatérési kísérletét a trónra, majd keresztülvitte a Habsburgok trónfosztását. Az 1921. decemberi soproni népszavazás révén és a baranyai háromszög visszatértével sikerült csökkentenie a területi veszteségeket. A Bethlen–Peyer-paktummal a rendszer parlamenti ellenzékévé tette a szociáldemokrata pártot.
1922-ben a kisgazdákkal történő egyesüléssel létrehozta az Egységes Pártot, amely a rendeleti úton leszűkített választójog, a nagyobb városok kivételével visszaállított nyílt szavazás révén kényelmes parlamenti többséggel rendelkezett, a pártból kiszorította a Gömbös Gyula vezette szélsőjobboldali fajvédőket.
Az évtized közepére a Magyar Nemzeti Bank létrehozásával (1924), 250 millió korona népszövetségi hitel felvételével sikerült stabilizálnia a gazdaságot, csökkentette az állam veszteségeit, új vámrendszer lépett életbe, 1927-ben bevezették a pengőt. Bethlen helyzete az 1925 végén kipattant frankhamisítási botrány miatt átmenetileg megingott, de lemondását Horthy nem fogadta el. Kormánya új szociális és kultúrpolitikát alapozott meg, kötelező beteg- és nyugdíjbiztosítást vezetett be, a közegészségügy és a népiskolai hálózat fejlesztésébe kezdett.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1956
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- 56-os sajtószemle: miről írtak a lapok a forradalom alatt?
- Forradalmi hétköznapok: utcaképek 56-ban
- „Mintha karácsony lenne” – 1956 a hétköznapi emberek szemével
- Élete végéig gyászolta férjét Maléter Pál özvegye
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap