Japán erotikus szobroktól a 19. századi vibrátorig
2014. november 21. 16:00
A londoni Institute of Sexology nemrég megnyílt tabudöntögető kiállítása lerántja a leplet nem csupán a 20. század, de a korábbi korok és földrészek sok esetben igen perverznek vagy éppen maradinak ható szexuális gondolkodásáról és hagyományairól. Íme egy kis ízelítő belőle.
Korábban
Minden generáció hajlamos azt gondolni magáról, hogy az ő szexuális szokásai jóval extrémebbek a korábban éltekéhez képest - részben ez azért van, mert olykor sokkoló lehet elképzelni, hogy szüleink, sőt nagyszüleink sem csupán egymás kezét fogták. A londoni Institute of Sexology tabudöntögető kiállítása lerántja a leplet nem csupán a 20. század, de a korábbi korok és földrészek sok esetben igen perverznek vagy éppen maradinak ható szexuális gondolkodásáról, hagyományairól. A múzeum alapítója, Henry Wellcome úgy vélekedik, az ember veleszületett tulajdonsága az ún. "fallikus imádat", ezért több száz történelmi tárgyat gyűjtött össze, hogy elméletét alátámassza - írja a The Telegraph.
A római és etruszk nemi szerveket ábrázoló, i. e. 200 és i. sz. 200 közötti időszakból való tárgyakat az istenek szentélyeiben tárták fel.
A 16-19. századi japán erotikus szobrok a női örömöket, valamint az előjátékot helyezik előtérbe. A távol-keleti szigetországban több olyan kézikönyv is készült, amely a házasságra készítette fel a hölgyeket.
Jól jellemzi az újkor nagy részét uraló szokásokat Richard von Krafft-Ebing osztrák szexológus (1840-1902) véleménye, amely szerint a szexuális vágynak a szaporodás a célja, és minden más szexuális forma, mely az élvezetet szolgálja, a szexuális vágy egy perverz formája. A 19. században ez a fajta, a nem reproduktív nemi kapcsolattal szembeni "ellenszenv" rémisztő találmányokat hívott életre. Ilyen volt például az alább is látható, acélból készült, 1881-1920 közötti időszakból való "anti-maszturbációs" eszköz, amelyet a nemi szervre illesztettek, hogy megakadályozzák vele a "nedves álmokat". Számos szexológus ugyanis úgy vélte, hogy az éjjeli magömlés igen komoly problémákat okozhat az idegrendszeri megbetegedésektől kezdve egészen a lebénulásig.
Az orvosi figyelmeztetések ellenére a vibrátorok voltak az egyik legkorábbi termékek, amelyek éltek az elektromos áram előnyeivel. Az itt bemutatott, Veedee nevű készülék még mechanikus elven működött. A 19. században megjelent cikkek szerint a "gyógyító rezgések" többféle betegséget is megszüntetnek a megfázástól kezdve az emésztési panaszokon át a "női hisztériáig" bezárólag. A készülék neve egy szójáték volt, a latin "Veni, vidi, vici" (Jöttem, láttam, győztem) szállóige kezdőbetűiből alkották meg.
Veedee
Institute of Sexology, Wellcome Collection, 183 Euston Road, London
2014. november 20 - 2015. szeptember 20.
További információ
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
18. Az ENSZ és az Európai Unió
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- 1948 óta a „visszatérés joga” áll az izraeli-palesztin konfliktus középpontjában
- 26 éves az Európai Unió
- Tényleg nem tett meg mindent az ENSZ a magyar ügy érdekében 1956-ban
- Botrányok övezték az egyik legnagyobbb ENSZ-szervezet történetét
- A gázai lőporos hordó - az arab-izraeli konfliktus története
- 10 tény a ruandai népirtásról
- 60 éve lett vége a hidegháború legvéresebb konfliktusának
- Az ENSZ-re sózta London Palesztinát
- Viták a közös európai történelem kapcsán
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap