2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Haláláig ragaszkodott ártatlanságához Martin Luther King gyilkosa

2020. október 31. 08:37 Steven Clark

A gyilkos útja

De ki is volt James Earl Ray? 1928-ban született az Illinois állambeli Altonban. Szerény körülmények között nőtt fel, 15 éves korában otthagyta az iskolát, és csatlakozott a hadsereghez. Németországban is szolgált, de minduntalan összeütközésbe került a törvényekkel.

Először 1949-ben betörésért ítélték el Kaliforniában, 1952-ben egy taxisofőr fegyveres kirablásáért Illinois-ban, aztán Missouriben, amikor utalványhamisítással próbálkozott. Első alkalommal két évet volt börtönben, majd három évet ült egy floridai fegyházban. 1959-ben, amikor kirabolt egy boltot – noha a zsákmány csupán 120 dollár volt
–, visszaesőként már húsz évre ítélték. 1967-ben egy kenyérszállító kocsiba rejtőzve szökött meg a missouri állami fegyházból.

Ezt követően James Earl Ray bejárta az Egyesült Államokat és Kanadát, megfordult St. Louisban, Chicagóban, Montrealban, Torontóban, majd az alabamai Birminghamben. Utóbbi államban elég sokáig maradt ahhoz, hogy szerezzen egy helyi vezetői engedélyt, és vegyen egy Ford Mustangot.

Mexikóba sietett, ahol pornófilmrendezői karriert akart befutni úgy, hogy helyi prostituáltaknak fizetett azért, hogy felvehesse őket. A mexikói tartózkodás rövidre sikeredett, mert egy hónappal később, 1967 novemberében visszatért az Egyesült Államokba.

Egy darabig Los Angelesben élt, ahol csatlakozott George Wallace elnökjelölti kampányához. Hamar kiderültek a feketékkel szembeni előítéletei, amelyek odáig fajultak, hogy a Rhodesiába történő emigrálást tervezte, mivel akkoriban a fehér kisebbség egy feketéket elnyomó rendszert működtetett a későbbi Zimbabwéban.

1968 márciusában Atlantába utazott, és az általa kibérelt szobában az FBI később talált egy térképet, amelyen Martin Luther King háza és a templom is be volt karikázva, ami arra utal, hogy Ray már ekkor is a merényletet tervezte. Március 30-án az alabamai Birminghamben álnéven vásárolta meg a későbbi gyilkosság fegyverét, mivel ott értesült arról, hogy King Memphisben lesz. A városba már április 2-án megérkezett, s két nappal később pedig végrehajtotta a merényletet.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
James Earl Ray körözési plakátjaA merénylőt két hónappal később Londonban kapták el. Ártatlanságához haláláig ragaszkodott.King nyugalomra inti a tömegeket, miután a bojkottmozgalom során, 1956 januárjában bombatámadás érte a házát1958-ban Izola Curry, egy mentálisan instabil nő levélvágó késsel szúrta mellkason. King ezt a támadást túlélte, bár elég lett volna egy tüsszentés, hogy belehaljon.A lelkészt az FBI hírhedt vezetője, J. Edgar Hoover is megpróbálta eltávolítani a mozgalom éléről, ám végül James Earl Ray golyója tudta csak megállítani

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár