2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Elsősorban Sztálinhoz volt hűséges a rettegett Péter Gábor

2024. május 12. 09:50 Müller Rolf

A vörös szállásadónő

Akárhogy is történt, Seszták dolga végeztével búcsút intett a hótakaró fedte Moszkvának, Berlinben visszavedlett Eisenbergerré, és indult tovább Bécsbe. Ausztria felé robogva az újságokból döbbenten értesült a hírről: a hazai mozgalom számos tagját lefogták, jobbnak látta tehát, ha az osztrák fővárosban várja meg, amíg Budapesten tisztul a levegő.

A bécsi kényszerpihenőjéhez, ottlétéhez kötődik egy újabb epizód, amely szintén ügynöki működésének bizonyítékaként bukkan fel itt-ott az irodalomban. A vele egyidejűleg a városban tartózkodó Háy Gyula, a tanácsköztársasági emigránsok sorát gyarapító drámaíró 1971-es Geboren 1900 (Született 1900-ban) címmel megjelent könyvében beszámolt arról, hogy Eisenberger betért Litzi Friedmannhoz a Latschkagasse 9. szám alá.

Az asszony a városban időző kommunisták nagy barátja, szállásadója és „hálótársa” volt, és egészen véletlenül épp akkor a házában húzta meg magát egy friss diplomás angol fiatalember is, akivel az ágyát is megosztotta, majd Eisenberger hathatós segítségével nyomban beszervezte. Így indult a Szovjetuniónak kémkedő „cambridge-i ötök” egyikének, Kim Philbynek a hírszerző karrierje – legalábbis Háy előadásában. A sztori, valljuk meg őszintén, túl szép ahhoz, hogy igaz legyen.

Még inkább elmondható ez a történetnek egy másik, továbbírt változatáról. Erdey Sándor A recski tábor rabjai című munkájában nemcsak Philby, hanem egy 1919-ben Bécsbe menekülő vérengző Lenin-fiú is a ház asszonyának karjaiban kötött ki – aki nem volt más, mint az ifjú Eisenberger. Szerelmükből többéves együttlét és a bécsi mozgalmi együttmunkálkodás bimbódzott.

Évekkel később Philby elrabolta a hölgy szívét, és nemsokára feleségül vette, aki viszont továbbra is kapcsolatot tartott korábbi magyar szeretőjével, s közösen beszervezték az ifjú férjet. Az angol kettős ügynök és a magyar politikai rendőrség főnökévé lett Péter 1945 után folyamatos kontaktusban volt, és így válhattak utóbbi „szabad prédáivá” a magyar földre átdobott hírszerzők. Sőt! Erdey szerint végső soron a két alak összejátszásának eredménye lett a legtöbb koncepciós és összeesküvési per.

És a bizarr história azóta is bonyolódik: Friedmannt szintén a későbbi ÁVH-vezér szeretőjének mutatja be az angol történész, Boris Volodarsky 2015-ben megjelent könyvében (Stalin’s Agent. The Life and Death of Alexander Orlov), ám sokatmondó, hogy a szerző Péter pályaadatai esetében egy temetkezésihely-kereső weboldalra hivatkozik (s persze ezek után már meg sem lepődünk azon, hogy a megadott http-cím nem is mutat „hősünkre”). A románc legújabban a BBC History című ismeretterjesztő lap 2016. júniusi számában bimbózott ki, Kondor Vilmosnak Philby magyar kapcsolataival foglalkozó írásában. A népszerű krimiszerzőnél Friedmann a szovjetek „tehetségkutatója”, összekötője pedig a hozzá gyengéd szálakkal kötődő Eisenberger Benjámin.

A bécsi kalandokkal kapcsolatban elég talán néhány alapvető ellentmondásra rávilágítani. Először is, ‒ mint már arra korábban Péter Gábor ifjú éveit kutató Gyarmati György is figyelmeztetett ‒ nehezen hihető, hogy az Európa-szerte képzett rezidenseket és ügynököket csatasorba állító szovjetek a terepmunkában teljesen tapasztalatlan embert vesznek igénybe egy fontos kém beszervezésére.

Mi több, egy olyat, aki az újfehértói elemi iskolával és pár tanoncévvel a háta mögött nem is igen találhatott közös témát és nyelvet (németül is csak épphogy gagyogott) a szigetország legjobb egyetemén végzett Philbyvel a beszélgetéshez. Tegyük hozzá, Pétert Lenin-fiúként beállítani pedig egyenesen képtelenség: Eisenberger Benjámin 1919-ben 13 évesen legfeljebb a palatáblát szorongathatta az iskolapadban, és nem terrorkülönítményesként dúlta végig az országot fegyverrel a kezében.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár