Elárvereztek egy középkori francia várkastélyt
2017. október 9. 13:26 MTI
Elárvereztek egy 14. századi francia várat: civil örökségvédők közösségi finanszírozásból akarták megvenni a Délnyugat-Franciaországban található palueli várat, amelyért azonban végül egy luxemburgi befektető ajánlotta a legmagasabb, 940 ezer eurós (292 millió forint) árat.
Korábban
Az impozáns középkori vár megóvásáért Fogadjunk örökbe egy kastélyt címmel gyűjtést indított a Dartagnans francia örökségmegóvó internetes oldal is, amelynek szeptember 21-ig 256 ezer eurót (80 millió forint) sikerült 3518 adományozó jóvoltából összegyűjtenie. A nemzeti örökség megóvására és a kulturális turizmus fejlesztésére létrehozott Dartagnans 50 eurós felajánlásokat kért, és 500 ezer euró összegyűjtése esetén kft-t hozott volna létre, amelynek tulajdonosai az adományozók lettek volna. A tornyokkal díszített vár egy brit állampolgár tulajdonában lévő, pénzügyi nehézségekkel küszködő, Monacóban bejegyzett cég birtokában volt. A hitelezők bocsátották áruba, akik szeptember végén az árverést szervezték.
Ezen egy helyi étteremtulajdonos, Étienne Cluzel lett a győztes. Cluzel 853 ezer eurót (266 millió forint) kínált a várért, szertefoszlatva ezzel a civilek reményeit. Mielőtt azonban lejárt volna a törvény által előírt 10 nap, még erre az árra is rálicitált 10 százalékkal a luxemburgi Eram Capital Advisors részvénytársaság. A luxemburgi cég tervei a várral egyelőre nem ismertek. A Périgord tájegységben, Saint-Vincent-le-Paluelben emelt vár, amelynek a legrégebbi részét még a 14. században építették, siralmas állapotban van. A kérdéses területen a történelmi műemlék, egy akol, egy nyolcszobás kúria, istállók, egy malom, egy galambdúc, egy garázs, egy tó, egy medence, valamint erdők és rétek találhatók – írta a Le Figaro című francia napilap.
A lakható rész – jelentős befektetési munkákat feltételezve – 375 négyzetméter. A vár története során négyszer égett le, legutóbb 1944-ben a német SS katonái gyújtották fel. A vár nevezetessége, hogy itt forgatták 1968-ban a Denys de La Patelliere rendezte Nicsak, ki tetovál című olasz-francia vígjátékot, a főszerepekben Louis de Funesszel és Jean Gabinnel. Louis de Funes jól menő műkereskedőt alakított, aki mindenáron meg akarja szerezni a Gabin alakította Legrain úr hátán lévő, Modigliani készítette tetoválást. A Dartagnans tervei szerint – egyéb juttatások mellett – minden vártulajdonos elkészíttethette volna magának a „Modigliani-tetoválást” is.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2012
- Özvegyek országa: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- A férjét istenítő vörös grófnő
- A pártfeleség
- "18 évet vártam erre a napra"
- "Na, Nagyné, meghallgatod, amit írtam?"
- A kormányzó hitvese
- A Tutanhamon-sír feltárásának krónikája
- A magány rabjai
- A prostitúció és a prostituáltak rendőri szemmel az 1980-as évek Budapestjén
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20