Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme
2025. március 31. 13:07 Múlt-kor
A 76 éves brit férfi különleges római érmére bukkant fémdetektorozás közben. A lelet Aulus Vitellius császárt ábrázolja, aki a "Négy császár éveként" ismert zűrzavaros időszakban, Kr. u. 69-ben rövid ideig uralkodott. Az érmét – amelyből ez lehet az első példány, amit az Egyesült Királyságban valaha találtak – közel 5000 fontért árverezték el.

Úgy gondolják, hogy ez az egyetlen ilyen érme Nagy-Britanniában (Forrás: BBC / Fieldings Auctioneers)
Korábban
Ritka római kori érme kelt el közel 5000 fontért egy brit aukción – a darab feltehetően az első ilyen típusú lelet, amelyet az Egyesült Királyságban találtak. A különleges érmére a 76 éves Ron Walters bukkant rá tavaly, miközben fémdetektorral kutatott Kingswinford közelében, a West Midlands-i Wall Heath környékén – adta hírül a BBC.
A stourbridge-i Fieldings aukciósház szakértője, Mark Hannam elmondta, hogy az érmét egy skóciai gyűjtő vásárolta meg 4700 fontért a pénteki árverésen. „Hiába töltött több mint 1900 évet a föld alatt, a gyűjtő rendkívül örül, hogy ez a különleges darab most már az ő kollekcióját gazdagítja” – tette hozzá Hannam.
Egyedülálló történelmi jelentőség
A Kr. u. 69-ből származó érme egyedülállónak számít a Brit-szigeteken. A darab Aulus Vitellius római császárt ábrázolja, aki mindössze nyolc hónapig uralkodott a "Négy császár éveként" ismert, zűrzavaros polgárháborús időszakban.

„Hihetetlenül ritka, hogy ilyen korai időszakból, Kr. u. 69-ből származó érmét találjunk” – mondta Hannam. „Az Egyesült Királyságban általában a harmadik és negyedik századból származó érmék kerülnek elő, és ez az az időszak, amikor a római arany a legtisztább volt.”
Nem csak pénzbeli érték
Az érme megtalálása a mezőn történt, így az eladásból befolyó összeg fele a földtulajdonost illeti, míg a másik felét Ron Walters kapja mint megtaláló. „Számomra nem csak a pénzről szól az egész” – nyilatkozta Walters az eladás előtt. „Ez a lelet történelmi értéket képvisel – egyszeri alkalom az életben.”
Bár az érme lényegesen kevesebbért kelt el, mint egy hasonló darab, amelyet tavaly Svájcban közel 50 000 fontért adtak el, Walters így is elégedett az eredménnyel. „Bármi, amit kap az ember, bónusznak számít. A legtöbb dolgot, amit találunk, inkább megtartjuk a saját gyűjteményünkben, mert nem éri meg eladni.”
Azt tervezi, hogy a befolyt összeget lakóautója javítására fordítja – és persze arra, hogy folytathassa szenvedélyét, a fémdetektorozást. „Meglepő, mi minden kerül elő a földből – nem csak érmék. Bármire rá lehet bukkanni: övcsatokra, gombokra – és mindegyik darab mögött egy-egy történet rejtőzik.”
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Múlt-kor magazin 2018. különszám
- Hitler és a nők
- Tamáska Mária az "Öreg" árnyékában
- Magyar deportáltak felszabadulása és hazatérése
- Petőfi halála és a túlélés költői
- Kádár János és az ő Piroskája
- A Nagy Háború osztrák–magyar tábori bordélyai
- Vágy és vezeklés
- Rákosi Mátyás 15 évig tartó „gyógykezelése”
- Az elveszett csejtei "Vérgrófnő"
- Amikor a múltunk szuvenírré válik: a régészet feketepiaca 09:31
- Nő a trónon: Tauszert és Egyiptom utolsó próbálkozása az egységre 08:13
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap