A kommunizmus áldozatainak emlékműve Washingtonban
2004. december 15. 13:46
Korábban
Clinton és Bush az emlékmű mellett
A Tienanmen-téren tüntető diákok 1989-ben habszivacsból és papírmaséból az amerikai Szabadság-szobor mintájára szobrot készítettek a `Demokrácia istennőjének`. A demonstrációt brutálisan, katonasággal szétverő kommunista hatalom természetesen a szobrot is ledönttette.
A tienanmen-téri "Demokrácia istennője" szobor másolata a San Francisco-i kínai negyedben |
Edwards elmondta: a szobrot úgy szeretnék elhelyezni, hogy onnan közvetlen rálátás essék a Capitolium kupoláján lévő Szabadság-szoborra. "A fák természetesen szerintünk is gyönyörűek, s a szépséget mindenképpen megóvjuk" - mondta Edwards. Azt azonban hozzátette: "Az egyik fán már a kipusztulás jelei mutatkoznak. Vagy megóvjuk a fát, vagy pótoljuk két fiatal fa ültetésével."
Az emlékmű a Demokrácia istennőjének másolatán kívül "a kommunizmus alatt szenvedett országok, nemzetek felsorolását is tartalmazni fogja" - tette hozzá az alapítvány elnöke. "Idézetek is szerepelnek majd rajta a hidegháború korszakának olyan világhírű személyiségeitől, mint Ronald Reagan, Harry Truman, Lech Walesa és Andrej Szaharov."
"Egyszerűen illik megemlékezni az áldozatok millióiról, akik közül sokat úgy temettek el, mintha csak szemétdombra vetették volna őket, s még egy darab kő sem jelzi sírjukat" - olvasható az alapítvány honlapján. Az emlékmű céljai közé tartozik az is - folytatják a létrehozók a weboldalon - "hogy megbecsülésünket fejezzük ki azoknak, akik sikerrel szálltak szembe a kommunista zsarnoksággal; hogy a jelen és a jövő nemzedékeinek tudtára hozzuk a kommunizmus emberiség ellen elkövetett bűneit; és hogy tisztelegjünk azok előtt, akiknek szerepük volt a hidegháború megnyerésében".
Edwards megjegyezte, hogy az emlékmű jóváhagyása 1993-ban kétpárti támogatást élvezett, és eredetileg Bill Clinton írta alá. Az alapítvány tiszteletbeli elnöke pedig a jelenlegi amerikai elnök, George W. Bush. Az alapítvány először az amerikai holokauszt-múzeumhoz hasonló múzeumot szeretett vola építeni, ám az építkezéshez szükséges 100 millió dollárt nem sikerült összegyűjteni. "Mindenki rokonszenvezett velünk, valódi támogatást annál kevesebbet kaptunk" - mondta Edwards.
A Kommunizmus Áldozatainak Emlékműve Alapítvány inkább "virtuális, globális múzeum" létrehozását tervezi az interneten, melyen keresztül a látogatók legalább tíz, a kommunizmus történetével foglalkozó múzeumba látogathatnak el világszerte. Mindazonáltal nem mondtak le az önálló épület emeléséről, s még mindig remélik, hogy egyszer arra is sor kerül.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor történelmi magazin
- Forró magyar őszök – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Holokauszt 1944-ben: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Páratlan párok: megjelent a Múlt-kor téli száma
- Horthy Miklós ingadozó trónkérdései
- Rákosi 1956 utáni ismeretlen levelei
- A Hunyadi-dinasztia tündöklése és bukása
- Kulisszatitkok az Egri csillagok forgatásáról
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre tegnap
- Jókai Mór egész családja ellenezte Laborfalvi Rózával való házasságát tegnap