2025. tavasz: Szürke eminenciások
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Goebbels "utolsó éjszakája" - hat gyerek halála

2025. március 30. 11:03 Múlt-kor

1945 májusában, miközben Berlin romjai között tombolt már a háború, a Führerbunker sötét mélyén szimbolikus és hátborzongató jelenet zajlott: Joseph és Magda Goebbels saját kezűleg vetettek véget hat gyermekük életének, mielőtt maguk is meghaltak volna. Nem puszta kétségbeesés vezérelte őket, hanem a végletekig vitt fanatizmus, a nácizmus iránti vak hűség.

A Goebbels család, köztük Goebbels mostohafia, Harald Quandt (Forrás: Bundesarchiv, Bild 146-1978-086-03 / CC-BY-SA 3.0. / CC BY-SA 3.0 de)
A Goebbels család, köztük Goebbels mostohafia, Harald Quandt (Forrás: Bundesarchiv, Bild 146-1978-086-03 / CC-BY-SA 3.0. / CC BY-SA 3.0 de)

A végső jelenet a Führerbunkerben

Május 1-jének éjszakáján, 1945-ben, Berlin romjai közt a Harmadik Birodalom is haláltusáját vívta. Adolf Hitler már öngyilkos lett Eva Braunnal együtt. Másnap Joseph Goebbels, a náci propaganda minisztere és felesége, Magda Goebbels is úgy döntöttek, hogy véget vetnek életüknek – ám nem egyedül: hat gyermeküket is magukkal vitték a halálba - írja a Muy Interesante.

Az esemény nemcsak a fanatizmus végső állomása volt, hanem annak torz világképnek a kifejeződése is, amely szerint a vereség utáni életnek már nincs értelme.

A propaganda és a "nácizmus anyja"

Joseph Goebbels nem katonaként, hanem a náci rezsim kommunikációs zsenijeként írta be magát a történelembe. Ő alakította ki azt a médiagépezetet, amely a német társadalom minden szegmensét átszőtte. Magda Goebbels – eredeti nevén Ritschel – kifinomult, művelt, gazdag családból származott, és tökéletesen testesítette meg az "árja anya" nácik által kreált ideálját.

A Goebbels-házaspár hat gyermeket nevelt, nevüket mind H betűvel kezdték, ezzel is tisztelegve Hitler előtt: Helga, Hildegard, Helmut, Holdine, Hedwig és Heidrun. Számukra a gyerekek nemcsak családi, hanem ideológiai projektként is léteztek – a náci jövő megtestesítőiként.

Menekülés a föld alá

Ahogy a szovjet hadsereg körbezárta Berlint, Goebbelsék gyermekeikkel együtt a Birodalmi Kancellária bunkerébe vonultak vissza. Miközben mások a menekülés lehetőségét keresték, Magda tudatosan elutasította az életben maradás esélyét. Hitt abban, hogy ha a nácizmus véget ér, akkor az ő gyerekeinek sincs helyük a világban.

A történészek szerint Magda már hetekkel korábban elhatározta, hogy meg fogja ölni a gyerekeket. Ez nem hirtelen elmebaj volt, hanem előre kitervelt, rituális cselekedet, amely a Führerhez való hűséget és a világ iránti gyűlöletét akarta kifejezni.

A fogorvos, aki morfiumot adott

A történet központi, máig vitatott figurája Helmut Kunz SS-fogorvos volt, akit a bunkerbe vezényeltek az utolsó napokban. Magda tőle kért segítséget a gyerekek megöléséhez. Kunz – akinek saját gyermekei is meghaltak bombatámadásban – először visszautasította a kérést, de végül belement abba, hogy morfiumot adjon be, hogy elaltassa őket. A végső lépést – a ciánkapszulák beadását – Magda helyett végül Dr. Ludwig Stumpfegger, Hitler orvosa hajtotta végre.

A gyermekek halála után Joseph és Magda Goebbels kézen fogva léptek ki a bunkerből. A szemtanúk szerint hosszan ölelték egymást. Ezután Joseph lelőtte a feleségét, majd magával is végzett. A jelenlévők holttestüket benzinnel leöntötték, részben elégették – a szovjet katonák néhány órával később megtalálták maradványaikat.

Az elszámoltatás elmarad

Helmut Kunzot a Vörös Hadsereg elfogta, és több mint egy évtizedet töltött hadifogolyként a Szovjetunióban. Hazatérése után 1959-ben Németországban bíróság elé került. Bár közreműködését nem tagadta, a bíróság nem találta bizonyítottnak, hogy ő ölte volna meg a gyerekeket, így felmentették.

Soha nem rehabilitálták, nevét máig a náci rezsim legsötétebb aktusaihoz kötik. A filmekben, könyvekben alig említik – pedig ő testesíti meg leginkább azt a fajta hétköznapi engedelmességet, amely lehetővé tette a nácizmus borzalmait.

A hat Goebbels-gyermek halála a náci eszme egyik legbrutálisabb végpontja lett. Bár nem ők voltak az egyedüli áldozatai a rezsimnek, haláluk rituális és szimbolikus súllyal is bírt: a fanatizmus nevében váltak mártírokká, a saját szüleik kezétől.

A történet nem csupán a múlt borzalmait mutatja be, hanem figyelmeztetésként szolgál, az eszmei elvakultság és a hatalomhoz való feltétlen hűség képes eltorzítani a legbensőségesebb kötelékeket – még a szülői szeretetet is.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2025. tavasz: Szürke eminenciások
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár