Kosárlabdázással és kertészkedéssel is szívesen töltötték idejüket a legvéresebb kezű diktátorok
2024. augusztus 25. 09:50 Kulcsár Ádám
Férfiaktképek és Disney-figurák rajzolása, hegedülés, bizarr fotóalbum készítése, romantikus novellák írása, na és persze filmek, illetve sport minden mennyiségben – így kapcsolódtak ki a világ legismertebb diktátorai.

Kim Dzsongil idealizált portréja (kép forrása: Wikipédia / Mark Fahey / CC BY 2.0)
Korábban
Sztálin férfiaktjai
Sztálin egyik életrajzírója azt állítja, hogy a szovjet pártfőtitkár egyetlen hobbija a kerti munka volt.
1949-ben például, amikor a lengyel származású Konsztantyin Rokosszovszkijt (Lengyelország marsallja és honvédelmi minisztere) Sztálin a dácsájába invitálta, a diktátor személyesen fáradt ki a kertbe, és onnan, vendége legnagyobb meglepetésére, egy csokor fehér rózsával tért vissza.
Sztálin a csokrot Rokosszovszkijnak adta hálája jeléül, amiért a férfi a szülőföldjét szolgálta.
Sztálin azonban a rajzolásnak is hódolt. A pornográf stílusjegyeket magán viselő, meztelen férfiakat ábrázoló rajzainak autentikus voltát hivatalosan is megerősítették, orosz pszichológusok pedig azóta már azt is megállapították, hogy e művekben a homoszexualitásnak nyoma sincs.

Trágár és politikai ellenfeleire utaló szavak ugyanakkor helyet kaptak a rajzokon, amelyeket 2009-ben, a „népek atyja” születésének 130. évfordulóján ki is állítottak Moszkvában.
Egybehangzó források szerint Sztálint nagyon érdekelte a történelem, és képes volt naponta akár 500 oldalt is elolvasni ebben a témában − miközben a szépirodalmi műveket sem vetette meg, a kedvenc – ugyanakkor számtalanszor meg is leckéztetett – írója Bulgakov volt.
Fiatal korában a generalisszimusz költőként is kipróbálta magát, Soselo álnév alatt grúz nyelven több verse is megjelent.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Jön a részleges napfogyatkozás, mi pedig jövünk az ehhez kapcsolódó mítoszokkal tegnap
- Szent Teréz teste több mint 400 év után is épségben: tudósok vizsgálják a csodát tegnap
- Átírja a múltat a nemek szerinti régészet? tegnap
- Álom és rémálom között – A Tanácsköztársaság árnyékában tegnap
- Véres billentyűk: Az elefántcsont-kereskedelem rejtett ára tegnap
- A rabszolgaság eltörléséhez hosszú út vezetett az Amerikai Egyesült Államokban tegnap
- Tudósok azt állítják, az ember jóval előbb tudott beszélni, mint azt eddig feltételezték tegnap
- A háború árnyékában sem feledkezett meg a bajbajutottakról idősebb Antall József tegnap