Kosárlabdázással és kertészkedéssel is szívesen töltötték idejüket a legvéresebb kezű diktátorok
2024. augusztus 25. 09:50 Kulcsár Ádám
Korábban
Szaddam, a romantikus
2001-ben szemfüles CIA-ügynökök egy londoni arab könyvesboltban egy Nyugaton korábban ismeretlen novellára figyeltek föl, amely a Zabibah és a király címet viselte − rajta a szerző nevével: S. Hussein.
Az allegorikus mű Irak történetéről szól, és az ókorban (mások szerint az öbölháború idején) játszódik, ahol az igazságos király (ez lenne Szaddám, aki egyébként a modern Nabukodonozornak tartotta magát) beleszeret az ő Zabibahjába, aki Irakot testesíti meg.
Az elbeszélés szerint a leány egyik alkalommal a királyi palotába tart, amikor megtámadják, és a kegyetlen férje – aki nem más, mint az Egyesült Államok – megerőszakolja.
A szőke (!) uralkodó azonban a segítségére siet, és az Istenről, a szerelemről és a versekről folyó dagályos dialógusok után a király és Zabibah egymásba szeret.

A 160 oldalas romantikus kötet igazi bestseller lett a közel-keleti országban, összesen kétmillió példányt nyomtattak az alig fél dollárba kerülő novellából.
A kiadó Jonathon Earl Bowser kanadai művészt kérte fel, hogy készítsen illusztrációkat a kiadáshoz, amely angolul 2004-ben jelent meg.
Egy húszrészes tévésorozat és egy musical is készült a novella alapján, sőt Szaddám Huszein kivégzése után két nappal a Youtube videomegosztó oldalra is felkerült, de 48 óra után eltávolították a jogsértő tartalmat.
Az írás mellett a diktátor egyébként más hobbinak is szentelt időt: egy iraki kormánytag szerint naponta legalább három órát kertészkedett.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Hannibál ostroma, mely lángra lobbantotta Róma haragját 16:57
- Esküdt szűz nők, akik férfiként élnek 16:17
- A tengernagy bukása: Nelson veresége Tenerifén 15:25
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában? 14:20
- Amikor VIII. Henrik meghozta Hull városába a nagy ágyúkat... 14:03
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme 13:07
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? 12:04
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók 11:20