Valóságos sminkkészletet rejtett a fiatal római nő szarkofágja
2018. július 31. 13:53 MTI
Smink- és más kozmetikai termékeket rejtő római kori szarkofágot tártak fel a németországi Zülpichben. A tervek szerint egy csatornát akartak kialakítani, amely egy antik terület közelében halad el. Ezért vontak be a munkálatokba szakértőket, akik 2017 őszén bukkantak rá a szarkofágra.
Korábban
Szokatlan mind az elhunyt mellé helyezett tárgyak mennyisége, mind a sokfélesége - mondta el Susanne Willer, a Bonnban lévő Rajnai Múzeum munkatársa a leletek hétfői bemutatásakor. „A tárgyak fő része ékszer, kozmetikai cikk, minden ami a női szépség eszköze” - fogalmazott a szakértő.
A szarkofág a 3. századból származik és egy zülpichi ipari terület bővítésekor tárták fel. A területen egykor egy nagyon fontos római útvonal haladt át, amely Kölnt kötötte össze Trierrel. A tervek szerint egy csatornát akartak kialakítani, amely egy antik terület közelében halad el. Ezért vontak be a munkálatokba szakértőket, akik 2017 őszén bukkantak rá a szarkofágra.
Mivel további sírokat kellett feltárni, az eredményeket csak most közölték. A földi maradványok az első elemzések szerint egy 25-30 éves kora között elhunyt római nőhöz tartoznak. Utolsó útjára egy több tonnányi súlyú szarkofágba temették, vele együtt egy kézi tükröt, egy sminkpalettát, rajta sminkekkel, kenőcsöket és kis üvegcsében parfümöt találtak a sírban.
Az egyik különleges tárgy egy kis összecsukható kés, amelynek markolata a görög mitológia egyik hősét, Herkulest ábrázolja. A sírmellékletek és a csontváz 1700 éve feküdtek a sírban. Arról, hogy a különleges leleteket hol láthatja a majd a nagyközönség, egyelőre nem döntöttek.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.