Különös hasonlóság az afrikai kőeszközöknél
2015. július 13. 17:52
Dél-Afrika két leghíresebb régészeti lelőhelyén, Sibuduban és Blombosban élő, középső kőkorszaki csoportok 71 ezer évvel ezelőtt több mint ezer kilométerre éltek egymástól, azonban szinte ugyanolyan típusú kőeszközöket használtak. Az egyetlen különbség az elkészítési módjaik között volt.
Korábban
„65 ezer évvel ezelőtt teljes más volt már a helyzet, ugyanis a szerszámkészítés technikái nagyfokú hasonlóságot mutattak, így kijelenthetjük, hogy ekkorra már hasonló kulturális hagyományok terjedtek el Dél-Afrika szerte” - mondta Lyn Wadley, a johannesburgi Witwatersrand Egyetem régésze.
A Wadley vezetésével zajló, amerikai, dél-afrikai, olasz és francia régészeket tömörítő nemzetközi kutatócsapat arra vállalkozott, hogy technológiailag és tipológiailag is összehasonlítsa Dél-Afrika két leghíresebb kőkori régészeti lelőhelyén, a Blombos-barlangban és a KwaZulu-Natalban található Sibudban lévő szakócákat, amelyek a modern ember viselkedésére is utalnak.
A korábbi tanulmányok eredményeit, valamint a régészeti helyszíneken feltárt, kőből készült szerszámokat megvizsgálva, a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy egyfajta egységességet lehet felfedezni a különböző kulturális entitások végtermékeiben. Annak ellenére, hogy a helyszíneken eltérő kőzetek találhatók, az ősemberek ugyanazt a mintát követték a kövek megmunkálása során. Hosszú, vékony, kétélű pengéket gyártottak, amelyeket nem csupán vágásra, hanem vadászat során is felhasználtak.
Mindez alátámasztja a komplex viselkedési hagyomány hosszan tartó rendszerének elképzelését, amely során tanítás és szóbeli utasítások révén áramlik az információ. A tanulmány arra is kitér, hogy ez a továbbadott tudás sem statikus, hanem fokozatos változáson ment át az idők során.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.