2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Ezer éve templom áll a Nagyboldogasszony Főplébánia helyén

2015. június 16. 16:35 MTI

Befejeződött a Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia régészeti feltárása, a következő hónapokban felújítják az altemplomot, majd a felső templomot rekonstruálják. Tarlós István főpolgármester a felújításról tartott keddi sajtótájékoztatón elmondta: már a 11. században is templom állt a mostani Nagyboldogasszony Főplébánia helyén, a jelenleg látható templom pedig a 16. században épült.

Az altemplomot úgy újítják fel, hogy abban az Árpád-korig visszamenően bemutatják a különböző építészeti rétegeket. Ezt követi majd a felső templom rekonstrukciója. Itt fogják egy járható üveglap alatt elhelyezni az ásatások során előkerült római kori emlékeket - ismertette a főpolgármester. A Március 15. téren álló templom a főváros tulajdona, a mostani felújítást pedig a főváros és minisztériumi támogatásból a plébánia közösen finanszírozza. Osztie Zoltán plébános kiemelte: sok-sok évtizedes mulasztást pótol a főváros és a kormány a jelenlegi felújítással.

A plébános a régészeti feltárásról elmondta: a világörökség részét képező templom a  feltárás eredményeképpen 14 építéstörténti korszakot tud dokumentáltan bemutatni. A most előkerült legjelentősebb leletegyüttes a római kori, amely alapján kiderült, hogy egészen a hétszázas évek közepéig volt ezen a területen római helyőrségi tábor. Korábban ugyanis a történészek úgy vélték, hogy a négyszázas években megszűnt.

A plébánia számára a legfontosabb a román kori bazilika felfedezése és feltárása, amelynek alapfalai egy az egyben kerültek elő. Az 1100-as évek fordulóján épült, háromhajós, nagy bazilika jelentősége és értéke a lébényi Szent Jakab-templomhoz, a jáki templomhoz, illetve a budavári Mátyás-templomhoz mérhető - mondta Osztie Zoltán. A most kezdődő felújításról a templom plébánosa elmondta: az altemplomi részben háromféle teret alakítanak ki. Egy imádságos teret, kiállítótereket, valamint közösségi tereket, hiszen a belvárosi főplébániának nincs plébániaháza, azt ugyanis az Erzsébet híd építésénél elbontották.

A felújítás 130 millió forint fővárosi és 180 millió forint kormányzati támogatással valósul meg, ismertette a plébános, aki reményét fejezte ki, hogy 2016 húsvétjára végeznek a munkálatokkal. Osztie Zoltán elmondta: az ásatásokat a főváros megbízásából a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) végezte. Hozzátette: a múzeum és a plébánia tervezi, hogy a jelenleg a BTM Vármúzeumában és a Mátyás-templomban látható, a Mátyás-templom történetét bemutató kiállítás mintájára a Nagyboldogasszony Főplébánia építésének és átépítéseinek történetéről is szerveznek egy kiállítást.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár