Így állítanák meg az iraki műemlékrombolást
2015. június 2. 10:30 MTI
A Múzeumok Nemzetközi Tanácsa (ICOM) vörös listát állított össze a veszélyben lévő iraki kulturális javakról az elmúlt hónapok iraki erőszakcselekményei nyomán, amelyek következtében számos, a világörökség részét képező műemlék semmisült meg a közel-keleti államban.
Korábban
A vörös listával a párizsi székhelyű nemzetközi szervezet, amely szoros együttműködésben dolgozik az UNESCO-val, az Interpollal és a Nemzetközi Vámszövetséggel (WCO), elejét akarja venni az iraki kulturális javak illegális kereskedelmének.
A listán hét kategóriába, írásos emlékek - köztük ősi agyag- és kőtáblák -, pecsétek és bélyegek, építészeti emlékek - mozaikok, frízek - szobrok, vázák és edények, ékszerek és kiegészítők, érmék csoportosították a veszélyeztetett kulturális javakat az ókori Mezopotámiától kezdve egészen az ottomán és mameluk uralom idejéig (XVI-XIX. század).
"Az utóbbi hónapokban tanúi lehettünk a kisebbségek lemészárolásának Szíriában és Irakban, és a kulturális örökség kincsei megsemmisítésének" - hangsúlyozta Jean-Luc Martines, az ICOM elnöke a lista bemutatásakor a párizsi Louvre-ban. A vörös lista nem az Irakból ellopott javak listáját veszi leltárba, hanem azokat a kulturális javakat, amelyek ismert múzeumi gyűjteményekben vannak, azzal a céllal, hogy e tárgyak ne váljanak lopás, rablás, a kulturális javakkal folytatott illegális kereskedelem áldozatává - emlékeztet az ICOM a honlapján közzétett közleményben.
A vörös listák segítségével könnyebben lehet a szóban forgó tárgyakat azonosítani. Az ICOM ennek érdekében szorosan együttműködik az Interpollal és a Nemzetközi Vámszövetséggel. A Múzeumok Nemzetközi Szövetsége 2000 óta már 25 ország, kontinens és térség - köztük Egyiptom, Afganisztán, Peru, Közép-Amerika, Kambodzsa - kulturális javairól készített vörös listát.

Az első vörös lista segítségével, amely Afrika kulturális javait vette számba, sikerült számtalan nemzeti kincset visszaadni az érintett országoknak, Niger például 600 szobrot kapott vissza 2006-ban az után, hogy a nemzetközi hatóságok azonosították a műtárgyakat. Afganisztánba mintegy 8000 műtárgy került vissza az után, hogy a nemzetközi szervezet 2006-ban leltárba vette a veszélyeztetett afgán kulturális javakat. Csak a londoni Heathrow repülőterén a vámosok 1500 afgán műtárgyat foglaltak le és azonosítottak a vörös lista segítségével.
2012-ben a francia hatóságok a ICOM 2003-ban készült első iraki vörös listájának segítségével foglaltak le 13 iraki régészeti emléket, köztük agyagtáblákat, amelyek az ókori Mezopotámiából származnak. Az ICOM a napokban fogja közzétenni honlapján a veszélyben lévő iraki kulturális javak vörös listáját.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Kádár
- Számos véletlen következtében indult el Cseh Tamás karrierje
- Egész életében dacolt a Kádár-rendszerrel Radics Béla, a gitárkirály
- Bár szakmai tapasztalata nem volt, mégis az MTI személyzeti vezetője lett Kádár János felesége
- Kádárné Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Megfigyelések egy tűrtté vált sportágról: a rögbi meghonosodása Magyarországon
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Szerelem az illegális kommunista mozgalomban: Kádár János és az ő Piroskája
- Amikor a múltunk szuvenírré válik: a régészet feketepiaca 09:31
- Nő a trónon: Tauszert és Egyiptom utolsó próbálkozása az egységre 08:13
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap