Papként szolgált a fotográfia szlovén úttörője
2014. augusztus 29. 11:26 MTI
Kiállítással emlékeznek Szlovéniában a kétszáz évvel ezelőtt született Janez Puharra, az üvegre fényképezés feltalálójára, akinek hozzájárulását a fényképezés korai történetéhez csak jóval később ismerték el.
Korábban
A szlovén nemzeti múzeumban kialakított tárlatot szeptember 30-áig kereshetik fel az érdeklődők. A fotográfia szerelmesei most először láthatják Puhar eredeti, üveglemezre rögzített fényképeit, amelyek csak öt napig maradnak a tárlaton, majd - törékenységük miatt - másolatokkal helyettesítik őket.
Puhar, aki papként szolgált az egykor az Osztrák-Magyar Monarchiához, ma Szlovéniához tartozó Krajna régió városaiban, a francia Louis Daguerre és Joseph Niépce által 1839-ben kifejlesztett dagerrotípia-készítés módszerére alapozva dolgozta ki saját eljárását 1841-ben.
Felfedezéséről még abban az évben és 1843-ban is beszámolt a helyi lapokban, ám a bécsi tudományos akadémia csak 1851-ben ismerte el eredményeit, míg a francia mezőgazdasági, ipari és kereskedelmi akadémia 1852-ben nyilvánította az üvegre fényképezés feltalálójának.
A ljubljanai kiállítás kurátora szerint a dagerrotípia túlságosan költséges volt, ezért kezdett Puhar üveggel kísérletezni, amellyel nagyszerű eredményeket ért el, és még a franciák képrögzítési eljárását is továbbfejlesztette.
A feltaláló születésének 200. évfordulója alkalmából Szlovénia-szerte különleges programokkal készülnek az év során. Kranjban nemrég új sírkövet avattak Puhar emlékére, és egy neki szentelt vándorkiállítást is összeállítottak, amely azokat a városokat fogja érinteni, ahol Puhar papként szolgált.
A feltaláló tüdőbajban hunyt el 1864-ben szülővárosában, Kranjban. A kurátor szerint Puhar egészségének megromlásához a munkája során belélegzett vegyszerek is hozzájárultak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap