Múmiák mint matrjoska babák
2013. augusztus 27. 08:40
Közismert, hogy az ókori egyiptomiak - akik úgy hitték, hogy az élet nem ér véget a halállal - mesterséges tartósítási eljárással, mumifikálással tisztelegtek halottaik előtt, amit az i. e. 3000 körül elterjedő sírépítészet tett szükségessé. Azt azonban már kevesebben tudják, hogy a kiváltságosak nem csak egy koporsót kaptak.
Korábban
Világszerte számtalan olyan múzeum ismert, ahol az ókori Egyiptom idejéből származó múmiákat, illetve szarkofágot őriznek – neves és kevéssé ismert személyek földi maradványait egyaránt. Kevesen tudják azonban, hogy ezen egyiptomiak közül számos olyan akad, akit több koporsóban helyeztek örök nyugalomra – a 19 éves korában, rejtélyes körülmények között elhunyt gyermekfáraó, Tutanhamon például nyolc koporsót kapott, állítja Anders Bettum, az Oslói Egyetem egyiptológusa.
„Ezek a koporsók ugyanazon elvek mentén lettek kialakítva, mint a kínai dobozok és az orosz matrjoskák, amelyek egymásba helyezhető részekből állnak” – fogalmazott Bettum. „Az egyiptomi elithez tartozó nők és férfiak esetében a három vagy négy koporsó egyáltalán nem számított szokatlannak” – tette hozzá. Az ilyen egymásba illesztett koporsók azonban nem csak státusszimbólumok voltak, Bettum szerint a halotti kultuszban is fontos szerepük volt: így kötötték össze az elhunytat Ozirisszel, a túlvilág és a halottak istenével, valamint a Napistennel, Ámon-Rével.
A dekorációk, a formák és a kiválasztott anyag Ozirisz és Ámon-Ré mitológiájának egyesülését szimbolizálták – fejtette ki a témáról doktori értekezést jegyző kutató. „A külső koporsón az elhunytat Oziriszként ábrázolták: kék színű csíkos szárnnyal, sápadt, de komoly arccal. Ezt sárgára festették, lakkozták, s úgy fénylett, mintha arany lenne. A leggazdagabb egyiptomiak persze valódi aranylemezeket használtak hozzá” – így Bettum, aki szerint a színválasztás nem volt véletlen: ez ugyanis a fényt és a Napot idézte meg, s egy jól ismert mitikus képet közvetített, nevezetesen amikor Ozirisz megérkezik és elfoglalja a trónt, a két istenség pedig egyesül.
A legfontosabb koporsó a legbelső volt, amit úgy terveztek meg, hogy az az elhunyt életének legjobb állapotát mutassa. Bettum vélekedése szerint a szokás azt a célt szolgálta, hogy megkülönböztessék a megholtat az evilági teremtményektől. „A múmia körüli koporsók az elhunyt képére formázott alkotások voltak, de egyúttal egyfajta védelmező ’kapszulaként’ is szolgáltak, hasonlóan ahhoz, mint amikor a lárvából kifejlődik a pillangó” – fogalmazott az egyiptológus.
Bár ilyen, egymásba helyezett koporsó sok múzeumban fellelhető, a legtöbbet szétszedték, és szétszóródtak a nagyvilágban. Bettum reményei szerint hamarosan megindulhatnak azok a nemzetközi projektek, amelyek során újra összeilleszthetik őket, felkeltve az érdeklődést az ókori egyiptomiak eme kevéssé ismert temetkezési szokása iránt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Az 1956-os forradalom Magyarországon
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A mesterek győzték le a tanítványokat a melbourne-i medencében 1956-ban
- Az elsöprő túlerővel szemben sem adták fel a harcot a magyar felkelők 1956-ban
- Kegyetlen megtorlás követte a reményekkel teli forradalmat
- Eredetileg orvosnak tanult Maléter Pál, az 1956-os forradalom honvédelmi minisztere
- A náci hadigépezet megtörése után az 56-os forradalom leverése is Zsukov marsallra várt
- Így működött a kádári megtorló gépezet
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap