Szenzációs leletek a londoni vasút alól
2013. augusztus 9. 14:02
Egy londoni vasúti alagút építésekor a több ezer középkori pestises áldozat, egy ókori római út, valamint lópatkók és velencei aranyérme feltárása mellett bizonyítékot találtak arra, hogy már i. e. 7000 körül lakott volt a Temze partja a mai London területén. A woolwichi munkaterületen közel 150 darab mezolitikum kori kőeszközt is felfedeztek a kutatók.
Korábban
Nagy-Britannia, sőt egész Európa legköltségesebb és legnagyobb vasútépítési projektje során őskori kőeszközöktől kezdve egy 2000 éves lópatkón át középkori pestises maradványokig és aranyérmékig szinte minden korból találtak valamilyen leletet a szakemberek. A kutatók több tucat, 150 éves emberi maradványra is ráleltek: a csontok a szomszédos területen elhelyezkedő Bedlam Kórház, a világ első pszichiátriai otthonának egykori lakóihoz tartoztak.
Több ezer csontvázat találtak a londoni vasút építésekor
A vasúti építkezés egy másik szakaszán, a Liverpool Street környékén 150 darab, mezolitikumból származó kőeszközökre bukkantak. A régészek szerint az őskori londoniak a folyóparti területet folyami kövek gyűjtésére és kőeszközök készítésére használták. Az őskori „szerszámgyárat” feltáró kutató és az egész Crossrail vasúti projekt vezető régésze, Jay Carver elmondta: „ez egy rendkívüli és egyedálló leletcsoport, amely azt feltételezi, hogy az ember a jégkorszak hosszú kényszerű 'szünete' után hamar visszatért Angliába, s a Temze-völgyben telepedett le.” A kutatók úgy vélik, rendkívüli helyszínnel van dolgunk, egyfajta „beszerzési területtel”, amely a korabeli londoniak igényeit elégítette ki.
Egy római sestertius i. sz. 30-ból
A szakemberek a Liverpool Streeten egy jó állapotban megőrződött római utat is felfedeztek, amelynek alapjai alatt egy teljes emberi csontvázra leltek. Nem véletlen, hogy a közelben egy i. sz. 30-ból való római sestertius is előkerült. A szakértők úgy vélik, hogy a frissen feltárt ókori út egykoron forgalmas lehetett, mivel több egyéb lelet is felbukkant mellette: lópatkók, lószerszámok és különféle fémből készült eszközök.
Az 1348-as, egész Európán végigsöprő pestisjárvány is hagyott nyomott a helyszínen. A London lakosságának felét elpusztító fekete halál négyezer áldozatát találták meg a földalatti vasútépítés során. A 16. századból pedig velencei aranyérméket, illetve medálokat is felleltek, amelyeket minden valószínűség szerint arisztokraták vagy egyéb előkelők hordhattak.
Egy 16. századi velencei medál
A régészek azt tervezik, hogy jövőre indítják el az ásatási munkálatokat a Liverpool Streethez közeli, 17. századi temetőben, ahol közel háromezren nyugszanak. A kutatók azt remélik, hogy a nagyszabású ásatás közben a római utak maradványai mellett római kori épületek alapjai is előbukkannak majd a föld alól.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2014
- Így látta a sajtó Kárpátalja visszafoglalását
- Az embermentő Jane Haining
- Mi történt Kamenyec-Podolszkijban?
- A bundázás egyidős a futballal
- A hét törpe kalandjai Auschwitzban
- A kóser konyha különlegességei
- Hogyan kampányoltak a római politikusok?
- A numerus clausustól a numerus nullusig
- Így temettük el "Kossuth apánkat"
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.