Megvizsgálják Nagy Alfréd feltételezett csontjait
2013. augusztus 8. 14:26
Benyújtotta engedélykérelmét az egyik jelöletlen winchesteri sírban talált, Nagy Alfrédnak tulajdonított csontok megvizsgálására vonatkozóan egy helyi szervezet - értesült a BBC.
Korábban
Nagy Alfréd Wessex angolszász királyságának legnagyobb uralkodója volt, 871-től 899-ig uralkodott. Leginkább átfogó társadalmi és oktatási reformjairól ismert, elszántan küzdött azért, hogy az eladdig csak a papok által megszerzett tudást a nép számára is elérhető tegye, rajongott a tudományokért, lefordíttatta Boethiust, Orosiust, s a művek Beda Venerabilis által írt folytatását.
Az angol királyok közül egyedül Alfrédot „nagyították fel”, csak őt illetik a Nagy jelzővel, amit főként azzal érdemelt ki, hogy sikerrel vette fel a harcot a dán hódítókkal szemben, és igencsak vert helyzetből tudott fordítani a hosszas küzdelem kimenetelén.
Alfréd 50 évesen halt meg, földi maradványai Winchesterben vannak egy jelöletlen sírban. A Winchesteri Egyetem régészei ásatási engedélyt kaptak a Szent Bertalan templom környékére, és idén tavasszal bukkantak a csontokra. A maradványok vizsgálatához azonban újabb engedélyt kellett kérniük a terület felett rendelkező egyházi szervezettől. A csontokat a legnagyobb titokban exhumálták, mivel féltek, hogy a III. Richard körüli nagy médiafelhajtás Winchesterre is átterjed.
Ha a csontokról radiokarbonelemzéssel bebizonyosodik, hogy korban megfelelőek – azaz legalább 1200 évesek –, még hátravan a DNS-azonosítás. Ez jóval nehezebb lesz annál a vizsgálatnál, mint amelyet a közelmúltban III. Richard megtalált maradványainak esetében sikeresen elvégeztek. Nagy Alfrédnál – aki Richardnál 600 évvel korábban hunyt el – ugyanis jóval szerteágazóbb és kusza lehet a leszármazási vonal.

Ugyanakkor megalapozott a remény, hogy ha a csontok 9. századiak, akkor azok királyiak. A templom területén a feljegyzések szerint ugyanis csak királyi halottakat és szerzeteseket temettek el, viszont szerzetesek csupán a 12. századtól lakták a helyet.
A kérelmet benyújtó Hyde900 csoport azért jött létre, hogy méltó módon megemlékezzen a Hyde Abbey alapításának 900. évfordulójára – ez volt az az apátság, ahol eredetileg Alfrédot is eltemették. A csontok időről időre vándoroltak: Alfrédot először 904-ben temették újra feleségével és gyermekeivel együtt, majd 1110-ben ismét az apátságba kerültek a maradványok. 1539-ben, az angliai kolostorok feloszlatásakor az apátságot lerombolták, a sírt pedig kifosztották. Állítólag néhány csontot közszemlére tettek a 19. században, mielőtt a Szent Bertalan templom területén újra eltemették volna azokat.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


régészet
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban
- Miről mesél egy 1200 éves edény?
- Az eltűnt város nyomában: Riobamba titkai a föld alatt
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában
- A Selyemút „Vörös Hercegnője”
- A Hohle Fels vízimadara, a figurális művészet hajnala
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap