Palesztina szimbóluma: Jasszer Arafat
2013. január 20. 11:55
"Karddal jöttem és olajággal, ne engedjék, hogy az olajág kiessen a kezemből" - figyelmeztette a világot Jasszer Arafat az ENSZ 1974-es közgyűlésén.
Korábban
Ahhoz, hogy létrehozza élete nagy álmát, egy arabok irányította Palesztinát, Jasszer Arafat többször "nyúlt a kardjához, mint az olajághoz".1996. január 20-án úgy tűnt, hogy vágya hamarosan megvalósul. A szavazatok több mint 88 százalékát megszerezve a palesztinai arabok nemzeti hőse, a Palesztin Autonómiatanács élére állhatott. Arafat ezzel a tisztségével Palesztina első demokratikusan megválasztott vezetője lett.
Az egyiptomi Kairóban születtet Arafat 17 évesen csatlakozott a zsidó állam létrehozása ellen küzdő palesztin fegyveres ellenálláshoz, és harcolt az első, 1948-as arab-izraeli háborúban. Az izraeli győzelem után Arafat visszatért Kairóba, ahol építészmérnöki diplomát szerzett, majd Kuvaitba költözött. Itt 1959-ben életre hívta az el-Fatah palesztin nemzeti mozgalmat, amelynek célja Palesztina fegyveres felszabadítása lett. A szervezet fegyveres szárnya, a hírhedt Palesztinai Felszabadítási Szervezet 1964-ben hajtotta végre első terrortámadásait izraeli célpontok ellen.
A terrortámadásokkal, gépeltérítésekkel teletűzdelt hosszú gerillaháború 1987-ben, az Arafat által irányított első intifádában csúcsosodott ki. Az izraeli megszállás alatt lévő, arabok lakta Ciszjordánia és Gáza lángba borult.1988 novemberében egyoldalúan kikiáltották a Palesztin államot, amelynek élére Arafat álhatott. A kikiáltást követően az arab szabadságharcos történelmi lépésre szánt el magát: nyilvánosan elismerte Izrael állam létét és béketárgyalásokat kezdeményezett ősi ellenfelével.
Miközben a felkelő palesztin fiatalok köveket, molotov koktélokat és lángoló gumiabroncsokat hajigáltak az izraeli katonákra, addig a tárgyalóasztalnál sikerült elérni a zömében arabok lakta palesztin területek részleges függetlenségét. Miután létrejött a Gázai övezet, Jerikó és Ciszjordánia arab önkormányzata, 1994 júliusában Arafat is visszatérhetett tunéziai száműzetéséből. Ugyanebben az évben a palesztin vezető és fő tárgyalópartnerei az izraeli miniszterelnök Jichak Rabin és kormányának külügyminisztere, Simon Peresz átvehette a Nobel-békedíjat.

A csoda sajnos nem tartott sokáig, a két fél nem tudott megegyezni Jeruzsálem státuszáról és a palesztin önigazgatás további kiterjesztéséről. A 2000-ben kitört második intifáda pedig elsöpörte Arafat álmát, a Kelet-Jeruzsálem központú, független Palesztina megteremtését. 2002-ben Izrael hivatalosan ellenségnek nyilvánította a palesztin vezetőt, aki 2004-ben bekövetkezett haláláig el sem hagyhatta ramallahi főhadiszállását.
A munkamániás Arafatot rengetegen bírálták tekintélyelvű vezetési stílusa miatt. Sokan úgy tartják, hogy mindig könyörtelenül leszámolt belső ellenzékével és nem tett semmit a pártjában és a reá bízott palesztin területeken elharapózó korrupció ellen. Politikai ellenfelei szerint Arafat és a PFSZ vezetői elszakadtak, elidegenedtek a gyakran nyomorgó palesztin néptől, így nem is képviselhették megfelelően annak akaratát. A kritikák ellenére Arafat halálának hírére ezrek tódultak az utcákra, kifejezvén rajongásukat és mély fájdalmukat. A palesztin területeken negyvennapos gyászt hirdettek, a zászlókat félárbocra engedték, az üzletek több napig zárva tartottak és a hivatalokban is egy hétre leállt a munka.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


holokauszt
- Az életmentő svájci konzul: Carl Lutz
- A holokauszt áldozataira emlékezünk a mai napon
- Túlzsúfolt lakások, éhezés és vég nélküli razziák – a budapesti gettó borzalmai
- Mások életéért adta sajátját Salkaházi Sára
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban 20:47
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai 19:03
- Batthyány Gyula koncepciós pere 18:05
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában 16:13
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége 15:14
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya 15:04
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő 14:20
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” 13:34