2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Nem mutatják be a nácik elleni halálderbiről szóló filmet

2012. április 11. 14:07 MTI

Félő, hogy érzelmi viharokat kavarna, ezért nem mutatják be Ukrajnában néhány héttel az ukrán-lengyel közös labdarúgó Európa-bajnokság előtt azt a filmet, amely az 1942-es "halálderbit", kijevi focisták és a megszálló nácik közötti mérkőzést eleveníti fel. Az ukrán csapat akkor diadalmaskodott a német felett, a játékosok azonban a történelmi emlékezet szerint életükkel fizettek a győzelemért.

A 70 évvel ezelőtti összecsapásról készült orosz film azonban egyelőre nem kerül a mozikba - döntöttek a kijevi hatóságok kedden. A meccs című film ugyan kiemeli az ukrán focisták hősiességét, de felidézi, hogy sok kijevi náci kollaboráns volt. Ez pedig rossz üzenet lenne a közönségnek az ország történelméről és imázsáról - hangzottak az aggodalmak.

Néhányan attól is tartanak, hogy a film ellenséges hangulatot korbácsolna a német nemzeti tizenegy ellen, ráadásul Joachim Löw csapata több mérkőzését is Ukrajnában vívja majd a közös rendezésű júniusi tornán.

A film részletesen feleleveníti az 1942. augusztus 9-i találkozót, a Wehrmacht csapatának és a Dinamo Kijevből verbuvált és más játékosokkal kiegészülő ukrán együttesnek az összecsapását. A mérkőzés az ukránok 5-3-as győzelmét hozta, noha sokan úgy tudták: az SS előre figyelmeztette az ukránokat, hogy veszítsék el az összecsapást. A lefújás után a kijevi játékosok javarészét letartóztatták.

"Néhány dologért megéri meghalni" - mondja a filmben az ukrán csapatkapitányt, Nyikolaj Ranevicset alakító színész, miközben épp arra igyekszik rábeszélni társait, hogy győzzék le a nácikat, ezzel mutatva meg ellenállásukat és hazafiasságukat. A 70 évvel ezelőtti mérkőzést egy szovjet újságíró nevezte el halálderbinek. A szovjet hatóságok sokáig ápolták azt a legendát, amely szerint az egész kijevi csapatot kivégezték. A játékosok előtt tisztelgő emlékmű ma is a Dinamo stadionja mellett áll.

Történészek úgy vélik, hogy bár a focisták kétségkívül bátor cselekedetet hajtottak végre, nincs bizonyíték arra, hogy mindannyiukat kivégezték bosszúból. Kilenc játékost a meccs után nagyjából egy héttel letartóztattak, egy meghalt az őrizetben, hármat pedig fél évvel később agyonlőttek egy kijevi megsemmisítő táborban - írta a mérkőzésről szóló könyvében Vologyimir Prisztajko, volt szovjet biztonsági tiszt. A német szakemberek a maguk részéről 2005-ben arra jutottak, hogy nincs bizonyíték, amely alátámasztaná, hogy a három lelőtt focista halála a győzelem számlájára írható.

A filmet a forgalmazó tervei szerint május 3-án mutatták volna be Ukrajnában, a jóváhagyásról döntő testület azonban további 25 munkanapig vizsgálni akarja az alkotást. A bizottság egyik tagja közölte, hogy ő a film betiltását javasolta, mert szerinte etnikai szembenállást szít. "A náci kollaboránsok zöme ukránul beszél a filmben, míg a csodálatra méltó alakok oroszul szólalnak meg, és félelem nélkül szegülnek szembe a megszállókkal" - érvelt.

Hasonló véleményt fogalmazott meg egy független kritikus is. "Ideológiai propaganda, az orosz neoimperialista politika része. Ez politikai kérdés, az államnak kell eldöntenie, akarja-e, hogy arcon köpjék, vagy sem" - húzta alá. Dmitrij Kulikov filmproducer szerint viszont az ukrán hatóságok meghajolnak a "radikális nacionalista csoportok" nyomása előtt. "Semmi ukránellenes nincs ebben a filmben. Az ukránok és a kijeviek második világháború alatti hősies tettéről szól" - adott hangot véleményének Moszkvában a szakember.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár