Németország visszaadta a hattuszaszi szfinxet Törökországnak
2011. július 29. 12:02 MTI
Németország visszaszolgáltatott egy csaknem négyezer éves szfinxet Törökországnak, amely máris jelezte: világszerte további műkincseket fog visszakövetelni.
Korábban
Az ókori hettita birodalom fővárosából, Hattuszaszból származó oroszlánalak sorsa kapcsán hosszú évek óta folyt kötélhúzás, a német fél végül azután egyezett bele a visszaadásba, hogy Törökország a területén ásatásokat folytató német archeológusok engedélyének megvonásával fenyegetőzött.
A négyezer éves alkotás szerdán érkezett meg az isztambuli régészeti múzeumba. Ertugrul Günay török kulturális miniszter üdvözölte, hogy Németország visszajuttatta a szobrot, egyúttal megjegyezte, hazája további, Törökország területéről elhurcolt műkincsek visszaszerzését fogja követelni. "Azt hiszem, a köveknek lelkük is van. Minden darabnak vissza kell kerülnie, ahová tartozik" - mondta a múzeumban tartott sajtótájékoztatóján a politikus, aki szerint az alkotások "boldogtalanok" egy másik országban.
A szfinxet november 28-án Corum tartomány múzeumában állítják ki. Ezen a területen állt a hettiták fővárosa is. Aznap ünneplik a 25. évfordulóját annak, hogy Hattuszasz felkerült az UNESCO világörökségi listájára.
A szobor 1915-ben egy másik oroszlánfigurával együtt széttöredezve került Berlinbe, ahol restaurálták. A jobb állapotban lévő szfinx 1924-ben visszakerült Isztambulba, a másik - inkább gipsz, mint eredeti - Berlinben maradt, 1934 óta a Pergamon Múzeumban őrizték. Törökország 1938-ban követelte először vissza, azóta folyt vita hovatartozásáról.

Németország általában véve nem híve az antik műtárgyak visszaszolgáltatásának, szándéka szerint a hattuszaszi szfinx ügyében született döntés nem hat majd ki a Nofertiti (Nefertiti) büsztje körül Egyiptommal zajló kötélhúzásra. Bernd Neumann kulturális államminiszter korábban hangsúlyozta, hogy a hettita kőszobrot "a német-török barátság önként vállalt gesztusaként" adták vissza Törökországnak. "Mindkét fél egyetértett abban, hogy egyedi esetről van szó, amely nem hasonlítható össze más ügyekkel" - hangzott el egy német-török egyeztetés után.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról 20:28
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei 19:03
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57