Újra szobra lehet Mária Teréziának Pozsonyban
2011. március 2. 15:36 MTI
Az 1921-ben lerombolt Mária Terézia-szobor hű másának felállítását kezdeményezte egy civil szervezet, a Pozsonyi Városszépítő Egylet a szlovák fővárosban - írja az Új Szó című pozsonyi napilap.
Korábban
A Pozsonyi Városszépítő Egylet közadakozásból befolyt pénzből, valamint szponzori támogatásokból szeretné finanszírozni Mária Terézia márványszobrának elkészítését. Az elhelyezés részleteiről a városi képviselő-testület dönthet. A Habsburg uralkodónőt ábrázoló szobrot az eredeti műalkotás egykori helyén, a volt Koronázási emléktéren kívánják felállítani.
A szobor elhelyezése több változást is elindítana Pozsony belvárosában. A néhai Koronázási emléktérnek a kezdeményezők visszaadnák eredeti nevét. Ma L'udovít Stúr térnek hívják, és a Tibor Bártfay készítette Stúr-szoborcsoport díszíti. Az egyik lehetséges megoldás, hogy a szoborcsoportot a Szabadság téren található parkba helyezik át - mondta az Új Szónak Sven Sovcík, Pozsony város kulturális bizottságának alelnöke.
Mária Terézia szobrát, Fadrusz János művét a magyar millenniumi ünnepségek keretében, 1897-ben avatták fel, az ünnepségen jelen volt Ferenc József császár és király is. A talapzaton a latin Vitam et sanguinem (Életünket és vérünket) felirat volt olvasható, utalva az 1741-es országgyűlésre, amikor a magyar rendek "életünkkel és vérünkkel" felkiáltással biztosították Mária Teréziát hűségükről.
A főalak mellett egy vitéz és egy magyar nemes állt, a talapzat hátoldalán pedig a "Magyarország fennállásának ezredik évében a királykoronázások emlékére emelte Pozsony Szab. Kir. város közönsége 1896" felirat volt olvasható.
A szobor későbbi sorsáról Stefan Holcík régész, Pozsony történetének kutatója a lapnak elmondta, hogy a szoborcsoportot, mint a magyar fennhatóság szimbólumát 1921-ben szétverték. A régész tudomása szerint a darabokat városbeli szobrászok rendelkezésére bocsátották, hogy azokból új szobrokat faragjanak. A központi alak mellett álló két nemes fejét pedig egy budapesti letétben őrzik.

Az új szoborcsoport agyagmodellje már majdnem kész. Alkotója Martina Zimanová, a pozsonyi Képzőművészeti Főiskola tanára. Egy műanyag modell alapján pedig az olaszországi Carrarában faragják ki márványból az eredetivel megegyező alkotást – magyarázta a lapnak Maros Macucha, a Pozsonyi Városszépítő Egylet igazgatója.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tél
Múlt-kor magazin 2010
- Magyar békefenntartók Kínában: haditengerészek a felkelők ellen
- Egy világrekorder magyar stewardess 27 ezer órája a levegőben
- Interjú Oborni Terézzel
- Paraszt Bruegel. Egy holland humanista élete
- Elhurcolva és elhurcolva. Lajos Iván próféciája 1939-ben
- A szovjetterror fehérorosz áldozatai, avagy a Kuropati erdő borzalmas titka
- Anyatejút. A szoptatás kultúrtörténete
- Csellóval a frontra. Egy kalocsai körorvos különleges kalandjai
- Prodam Guidó szenzációs akciója: az első repülés Budapest felett
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap