Decemberben érkezik Mária Terézia szobra
2010. november 19. 11:29
A Barokk Év jegyében Gödöllőre érkezik Mária Terézia egészalakos bronz szobra. A műalkotást az eredeti tervek szerint jövőre állították volna fel a királyi kastély parkjában, de mivel januártól az uniós elnökségi események miatt már nem lesz lehetőség az ehhez kapcsolódó munkák elvégzésére, a napokban megkezdődik a talapzat kialakítása, hogy decemberben felállításra kerülhessen az egykor a Millenniumi Emlékművet díszítő alkotás.
Korábban
Gödöllő jövőre két jelentős rendezvénysorozatnak lesz a helyszíne. Az európai uniós elnökségi események mellett ugyanis 2011-ben Gödöllő Barokk Évet rendez a város, megemlékezve Mária Terézia 260 évvel ezelőtti látogatásáról és Grassalkovich I. Antal, a kastély építtetője halálának 240. évfordulójáról. Az előkészületek már megkezdődtek, a tematikus év programsorozatába valamennyi gödöllői kulturális és művészeti intézmény bekapcsolódott.
A királynő szobrát a park középső részén, a szökőkút mögötti területen állítják fel. Zala György 1907-ben készült műve – mely az egyetlen egész alakos Mária Terézia szobor hazánkban – jelenleg a Szépművészeti Múzeum aulájában látható.
A szobor eredetileg a Millenniumi Emlékmű része volt, de a 20. század folyamán többször is kegyvesztetté vált a többi Habsburg uralkodóéval együtt. 1919-ben a Tanácsköztársaság idején az emlékműről leemelték a Habsburg-család tagjait, Ferenc József szobrát teljes egészében megsemmisítették. A Horthy-korszakban a szobrokat visszaállították, Ferenc Józsefét újraöntötték. A második világháború sem kegyelmezett az uralkodóknak. Mária Terézia szobrát találat érte, az alsó része megsemmisült.
Az 1950-es években a Habsburgok teljes mértékben kegyvesztetté váltak és csak a szerencsének köszönhető, hogy nem lettek beolvasztva a Sztálin-szoborba, mint például gróf Andrássy Gyula lovas szobra. Az üres helyek megtöltésére a magyar függetlenségért küzdő vezetők kaptak helyet: Bocskai István, Bethlen Gábor, Thököly Imre, II. Rákóczi Ferenc és Kossuth Lajos. Mária Terézia egykori helyén ma Thököly Imre szobra látható. A lecserélt szobrok először a Budapesti Történeti Múzeum Kiscelli Múzeumának raktárába, majd onnan Sülysápra “költöztek”. A rendszerváltás után elsőként Mária Terézia szobrát restaurálták 2002-ben. A rastaurálási munkálatokat Illyés Antal végezte. A szobor ekkor került a Szépművészeti Múzeum aulájába, a főbejárat mellé.
A királynő szobra decemberben érkezik meg az uralkodó egykori látogatásának színhelyére, az ünnepélyes avatásra azonban a Barokk Év nyitó rendezvényén kerül sor, 2011. március 5-én. A kastélyban ehhez kapcsolódóan barokk koncert eleveníti fel a kor hangulatát. Ezen a napon nyílik meg a Gödöllői Városi Múzeum „Népélet a barokk korban” című kiállítása is, ami a paraszti létet, a jobbágyság mindennapjait eleveníti fel. A kiállítás egyik érdekessége lesz, hogy animáció segítségével rekonstruálják, hogyan is nézhetett ki a Grassalkovich Antal korabeli település. Emellett a tárlat egyik látványos eleme lesz egy korabeli szelemenágas cselédház is, amilyenekben akkoriban éltek a gödöllőiek.
A rendezvénysorozat egy része természetesen Grassalkovich Antal egykori kastélyában zajlik majd. A számtalan kulturális program között kiemelt helyet kap az Antal-napi vigasságok és a Barokk Hét a Barokk Évben. Június 11-12-én az Antal-napi vigasságok során, az egykori főúr névnapja alkalmából tisztelegnek emléke előtt a gödöllőiek, felidézve a barokk kori ünnepségek hangulatát. Az Antal napot a tervek szerint – többek között – barokk lovas programokkal, vidám szabadtéri rendezvényekkel teszik feledhetetlenné. Az „ünneplő sokaságot” mindkét este opera előadás várja majd: Baldassare Galuppi: Il caffé di Campagna/A falusi kávéház című művét mutatják be.
Nagy sikerre számíthat az augusztus 6-14 között megrendezésre kerülő Barokk Hét is, ami lényegében az elmúlt évek nagy sikerű Barokk Kastélynapok bővített változata. Ennek keretében emlékezünk majd Mária Terézia 1751. évi gödöllői látogatására, amikor is Grassalkovich Antal rendkívüli pompával fogadta a királynőt. Ezt idézi meg az egyhetes rendezvénysorozat. Ennek részeként nyílik meg a „Kincses templomok – Grassalkovich (I.) Antal, a főúri mecénás” című kiállítás is.
A Barokk Év rendezvényeibe bekapcsolódnak a GIM-Ház fiatal művészei is. A főtérre tervezett térinstallációikat október 24-től láthatják az érdeklődők az Iparművészeti Műhely kiállítótermében. A tárlaton olyan alkotásokat mutattak be, amelyekben továbbgondolták, továbbfejlesztették és a mai korba ültették át azokat az értékeket, amelyeket a barokk kor hagyott ránk. A GIM Házban látható alkotásokból június 18- án, a Múzeumok Éjszakájának rendezvényeihez kapcsolódva valósítanának meg néhányat. A tervek szerint, többek között fényfestés installációval lepnék meg a gödöllőieket. A programsorozat részeként a Körösfői úti alkotóházban Barokk kert címmel festészeti kiállítást rendeznek.
A rendezvényekről részletesen tájékozódhatnak az érdeklődők a www.godolloibarokkev.hu honlapon.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap