Elterjedt volt a kannibalizmus a pueblo indiánok körében
2010. december 7. 11:00
Évtizedekkel azután, hogy először felmerült, az egyre gyakoribbá váló régészeti leletek előfordulása során bizonyítást nyert: a kannibalizmus meglehetősen elterjedt volt az amerikai pueblo indiánok körében.
Korábban
Az egyik döntő bizonyíték most Durango Coloradóból került elő, a kutatás részletei pedig az amerikai Journal of Anthropological Archaeology című szakfolyóiratban láttak napvilágot.
A helyszínen az i.sz. 9. századból (a Pueblo I. korszakból) származó csontdarabok száma sokkal nagyobb, mint amelyet egy, a pueblókhoz köthető régészeti lelőhelyen valaha is megvizsgáltak. A hatalmas mennyiség ellenére a csontok mindössze 35 emberé lehettek, amely egyértelműen a kannibalizmus jelenségére utal. „Bizonyítékok vannak arra, hogy az emberi húst eltávolították, majd megsütötték” – jelentette ki Jim Potter, az ásatásokat végző SWCA Environmental Consultants munkatársa.
Az ősi pueblo indiánok között dívó kannibalizmus kérdése azóta foglalkoztatja a téma kutatóit, hogy 1969-ben az Arizonai Állami Egyetem ifjú régésze, Christie Turner II. egy Santa Fében rendezett régészeti konferencián beszámolt legújabb kutatásairól.
Ma a békés, gazdálkodó és nagy építtető kép él az emberekben a pueblókról, akiknek alkotásai évente több százezer látogatót vonzanak a Mesa Verde Nemzeti Parkban, a Chaco-kanyon Nemzeti Történeti Parkban és a négy államot felölelő 'Négy Sarok' egyes romjainál.

A realitás ennél azonban egy kicsit összetettebb. Az ősi pueblók leszármazottjai, Új-Mexikó pueblo indiánjai, a hopik és a zunik számára a kannibalizmus nehezen megemészthető kérdés. „Számukra ez tabu” – magyarázta Potter. Ridges Basinnél az ute indiánok segítettek az ásatások lebonyolításában, bár a helyzetet némiképp árnyalja, hogy ők nem a pueblók leszármazottjaik. Az uték óva intették Pottert, hogy a régész azelőtt beszéljen a felfedezésről, hogy a kérdéskört alaposabban meg nem vizsgálják.
A feltárással kapcsolatos kvázi-hírzárlat a kilencvenes években Cowboy Wash-nál folytatott ásatásokra vezethető vissza. Itt ugyanis megkövült emberi fekáliát találtak, amelyről a mintavétel során kiderült, emberi DNS-t tartalmaz, ezzel pedig az addigi legmeggyőzőbb bizonyítékot szolgáltatták a kannibalizmus jelenlétére. A hírverés sokak érzékenységét sértette, ezért Potter úgy döntött, Ridges Basin nem lesz második Cowboy Wash, s bizalmasan kezelik a birtokukba került információkat.
A kutatócsoport most azt vizsgálja, mi vezethetett ahhoz, hogy az emberek megöljék egymást, majd emberi húst fogyasszanak. „Úgy gondolom, etnikai konfliktussal van dolgunk. Az ellenfelek szomszédok voltak, ugyanúgy, ahogyan azt Ruandában is láttuk” – próbált egy lehetséges magyarázatot adni Potter.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


1. A középkori város és a céhes ipar
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- A légszennyezés már a középkorban is fenyegette az emberek egészségét
- A római maradványoktól a sártengerekig – milyen volt a középkor útjain közlekedni?
- Valóban nem ittak vizet a középkorban?
- Az EU középkori elődje: a Hanza-szövetség
- Többet dolgozunk, mint a középkori jobbágyok
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap