Kiadták Liszt Ferenc művét Chopinről
2010. november 28. 09:56 MTI
Alig néhány héttel Fryderyk (Frédéric) Chopin 1849. október 17-iki halála után Liszt Ferenc már hozzálátott a barátjáról és pályatársáról szóló könyv anyagának gyűjtéséhez; az elkészült mű 1873-as magyar változatának reprintje most megjelent a lassan záruló Chopin- és a hamarosan kezdődő Liszt-év alkalmából.
Korábban
Batta András, a Zeneakadémia rektora a pénteki könyvbemutatón kiemelte: valódi ritkaságot vehet kézbe az olvasó. Liszt elég sokat írt, de szerzőségét a zenetudomány nem minden esetben tartja hitelesnek. Ez az írás azonban biztosan nem a zeneszerző körének kezéből, hanem biztosan Liszt tollából került ki, igaz, sajtó alá rendezésében második élettársa, Carolyne Sayn-Wittgenstein segített.
Az írás először a La France Musicale folyóiratban jelent meg folytatásokban, majd 1852-ben könyv alakban is eljutott az olvasókhoz.
Szilasi Alex zongoraművész, aki munkássága legnagyobb részét Chopin darabjainak szenteli, előszót írt a kötethez és bőséges jegyzetekkel látta el az anyagot. Az első kiadást Wass Ottilia grófnő fordította magyarra, ezt tekintik mértékadónak - jegyezte meg a zongoraművész, hozzátéve: ezt adja most közre reprintben és csupán az olvasást zavaró hibák javításával a Gondolat Kiadó.
Szilasi Alex felidézte, hogy Liszt, aki röviddel Chopin halála után felkereste a családtagokat és a legbensőbb ismerősöket egy kérdőívvel, alig kapott segítséget munkájához. Forrásokban tehát nem bővelkedett, így a könyv inkább sokoldalú és költői jellemrajz Chopinről, mint pontos adatok összessége.

A Chopin cím alapján egyértelműen a lengyel zeneszerző az írás hőse, de Szilasi Alex szerint szinte ugyanannyira szól Liszt Ferencről, aki pályatársa környezetét is lefesti, azokat a gondolatokat, művészi eszméket is megfogalmazza, amelyek mindkettőjüket érdekelték, alkotásaikat inspirálták.
A könyv ezért összekötő kapocs a végéhez közeledő Chopin-év és a januárban induló Liszt-év között, ezt a kötet CD-melléklete is kifejezi, amelyet ugyancsak Szilasi Alex szerkesztett. Az archív felvételen Jan Ignacy Paderewski, Maurytzy Rosenthal és Dohnányi Ernő Chopin- és Liszt-darabokat zongorázik.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


művészet
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt
- A Hohle Fels vízimadara, a figurális művészet hajnala
- Miért festette meg Michelangelo Isten hátsóját?
- Meglepő Klimt-festményt állítottak ki Hollandiában
- Vincent van Gogh ismeretlen őrangyala
- Majdnem 100 évvel a fej után feltárták a Buddha szobor testét is
- A Mona Lisát ellopása tette igazán híressé
- A kalandos életű festő és zongorista: Gyertyánffy Berta
- 10 érdekesség a tetoválás történetéből
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról 20:28
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei 19:03
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57