2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Hemzőváros a Magyar Nemzeti Múzeumban

2010. november 12. 13:11

Hemzőváros: egy város, amit hiába keresünk a térképen, mégis létezik. Hangulata, lakói, utcái, szegletei ismerősek számunkra, ám most mégis új arcait fedezhetjük fel. Hemzővárost Hemző Károly teremtette több évtizedes munkával, fényképezőgépe segítségével, november 4-e óta pedig bárki sétát tehet benne, ha ellátogat a Magyar Nemzeti Múzeum fotókiállítására.

A Magyar Nemzeti Múzeumban 2010. november 4-től 2011 januárjáig látogatható Hemzőváros című kiállítás abból az alkalomból született, hogy Hemző Károly fotográfus több tízezernyi felvételét - vintázs kópiák, negatívok, diapozitívek -, kameráit, objektívjeit, több mint öt évtizedet átfogó pályájának dokumentációját a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának adományozta. A 82 éves művésztől 2010 júniusában a múzeum főigazgatója Csorba László, valamint a fényképtár vezetője, Lengyel Beatrix főosztályvezető és az adomány gondozója, Kiscsatári Marianna főmuzeológus vették át a maga nemében páratlan kollekciót.

Hemző Károly fotóművész meghatározó egyénisége a kortárs magyar fotográfiának. Sportfotósként, riporterként és dokumentaristaként, képszerkesztőként, az utóbbi évtizedekben pedig gasztronómiai fényképészként is jelentőset alkotott. A Balázs Béla-, Táncsics-díjas, Érdemes és Kiváló művész emlékezetes kiállításaival (Műcsarnok, 1976; Vigadó, 1983, 1998), albumaival (Lódobogás, 1978; Budapest fotóalbum, 1993; Fotográfiák, 1998; Csak lovak, 2005) iskolát teremtett. Sokan mesterükként tisztelik tudását, precizitását, alázatát a fotografált személlyel, témával kapcsolatosan.

A Hemzőváros című tárlathoz a 82 éves művész friss szemmel válogatott tekintélyes archívumából - a kurátorokkal együtt gondolkodva. Az alkotó több, korábbról ismert, ma már talán klasszikusnak nevezhető felvétele mellett számos olyan látható a falakon, amelyekkel eddig még nem találkozott a nagyközönség.

A képek elsősorban arról a személyes, intim kapcsolatról árulkodnak, ami a művészt városához, Budapesthez fűzi. Egyben tanúskodnak arról is, hogy a fotográfia mint a múltat megörökítő médium, szinte kimeríthetetlenül gazdag. Hemzőváros utcái, terei, épületei és lakói az 1950-es évektől idézik föl közelmúltunk szebb és csúnyább fejezeteit.Trabantok, dodzsemező falusiak a Vidámparkban, szakadt panelek, tisztára sepert pesti aszfalt, több tízezernyi szurkoló a Népstadionban. Mindezek fotográfiailag izgalmasan, egyéni stílusban, "hemzősen" fényképezve. A képeket kiegészíti számos személyes tárgy (fényképezőgépek, dokumentumok, publikációk stb.), nemcsak az alkotó pályáját, de az elmúlt ötven év fotografálási szokásait is dokumentálva.

A Magyar Nemzeti Múzeum nagysikerű fotókiállításainak sorát folytatva - az Ács Irén és Robert Capa életművét bemutató tárlatok után - ezzel az összeállítással tiszteleg a mester, Hemző Károly életműve és adományozói gesztusa előtt.

Mindezzel párhuzamosan már folynak az előkészületei a Jeu de Paume-ban, Párizsban ez év szeptemberében megnyílt, majd 2011 őszén Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban bemutatásra kerülő André Kertész retrospektív kiállításnak.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár