Svéd milliomos állhat az auschwitzi feliratlopás mögött
2010. június 11. 11:54 MTI
Egy svéd milliomos, Lars-Göran Wahlström áll az egykori auschwitzi náci haláltábor feliratának ellopása mögött - jelentette a Rzeczpospolita című lengyel lap.
Korábban
Az értesülés szerint Wahlström volt az, aki megrendelte a történelmi felirat eltulajdonítását az egyik gyanúsítottól, a svéd Anders Högströmtől, aki a barátja. A mértékadó lengyel újság a Lengyelországban vizsgálati fogságban ülő Högström kihallgatási jegyzőkönyveire hivatkozik. A krakkói ügyészség a lap jelentését nem erősítette meg.
Wahlström, aki a Rzeczpospolita szerint a svéd neonáci mozgalom ismert személyisége, januárban az Expressen című stockholmi lapnak úgy nyilatkozott, hogy az Arbeit macht frei (A munka szabaddá tesz) szövegű felirat ellopásához semmi köze, Högström kijelentései a "szabad fantázia" körébe tartoznak, a gyanúsított ezzel pénzre akar szert tenni.
A 35 esztendős Högströmöt februárban Svédországban vették őrizetbe, majd két hónappal később kiadták Lengyelországnak. Azzal gyanúsítják, hogy ő bízott meg öt lengyel állampolgárt a lopás elkövetésével.
A ma múzeumként működő egykori auschwitzi munka- és megsemmisítő tábor vasból készült, mintegy öt méter hosszú feliratát december 18-án lopták el. Három nappal később, három részre darabolva találták meg Lengyelország északi részén, Torun közelében. A bűnüggyel kapcsolatban öt lengyel állampolgárt vettek őrizetbe, ketten közülük Högströmöt nevezték meg megbízójukként. Időközben az öt lengyel vádlott közül hármat egy és fél, két és fél esztendei börtönbüntetésre ítéltek.
Högström ártatlannak vallja magát, és azt állítja, hogy a feliratot ellopó tettesek vették fel vele a kapcsolatot. A svéd férfi 1994 és 1998 között egy svéd neonáci párt, az azóta megszűnt Nemzetiszocialista Front alapítója és vezetője volt. Högström azóta elhatárolódott a szélsőséges ideológiáktól. Ha bűnössége bebizonyosodik, tíz évig terjedő szabadságvesztésre számíthat.
A több náci koncentrációs tábor bejáratánál is elhelyezett, cinikus Arbeit macht frei felirat az emberek millióit meggyilkoló náci német birodalom rémtetteinek egyik jelképévé vált. Auschwitzban (Oswiecim) és a szomszédos birkenaui (Brzezinka) megsemmisítő táborban legkevesebb 1,1 millióan haltak meg a gázkamrákban, kivégzések során, továbbá éhezés és betegségek következtében - túlnyomórészt Európa számos országából oda deportált zsidók.
Az áldozatok közül gyakorlatilag minden harmadik magyar zsidó volt, miután a holokauszt történetének legnagyobb és leggyorsabb deportálási akciója keretében 1944. május 15. és július 9. között német adatok szerint 437 ezer zsidót deportáltak Magyarországról, 15 ezer fő kivételével mindegyiküket Auschwitz-Birkenauba.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2014
- Elhagyott kastély a 19. századi "Chicagóban"
- Rembrandt, a titokzatos
- Híres történelmi csókok
- Ilyen volt Hitler magánélete egy hódolója szerint
- A budai zsidóság az oszmán hódoltság idején
- A Horthy-Hitler-találkozók históriája
- Meghökkentő múltbéli fogások
- A Horthy-kultusz és a magyar zsidóság
- Az életébe került a mexikói kaland Ferenc József öccsének
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.