Perpatvar a genetika atyjának eredeti kézirata körül
2010. június 4. 17:52 MTI
A genetika atyjának, Gregor Mendel botanikusnak egyik eredeti kéziratán marakodnak leszármazottai, az Ágoston-rend, Németország, Csehország és Ausztria. A perlekedők a kézirat tulajdonjogán és őrzési helyén civakodnak.
Korábban
Az Ágoston-rendhez tartozó Mendel (1822-1884) brnói (Brünn) kolostorában végezte híres keresztezési kísérleteit borsókkal és eközben felfedezte a gének természetes átörökítésének alapvető törvényszerűségeit. Mendel szerzetes munkásságát napjainkban egy napon említik Charles Darwin angol természettudós evolúcióelméletével. Kutatásainak jelentőségét azonban csak jóval halála után, 1911-ben ismerték fel.
1865-ben megjelent, Kísérletek növényhibridekkel című főművét a brnói természettudományos egyesület megőrizte, de egyéb papírjaival és feljegyzéseivel hanyagul bántak. A vita tárgyát képező, főművéről készült kéziratot a kolostor elöljárói a szemétbe dobták, de egy tanító megmentette. A dokumentum a náci megszállás alatt német kézre került, majd 1945 után nyoma veszett.
1988-ban bukkant fel ismét Prágában, ekkor jutott hozzá a Mendel család egyik leszármazottja, egy német Ágoston-rendi szerzetes, a Stuttgartban élő Clemens páter - számolt be róla nemrégiben a The New York Times című újság. A család akkor úgy döntött, hogy az iratot egy stuttgarti bank széfjében helyezik el.
Az Ágoston-rend évek óta küzd azért, hogy a kézirat a rend oltalmába, Bécsbe kerüljön. Állítólag "erőteljes nyomást" gyakorolt emiatt a 77 éves Clemens páterre, bár ezt a vádat a bécsi kolostor perjele, Dominic páter a Die Presse című osztrák napilapnak nyilatkozva visszautasította. A kolostor szerint Clemens páter a rendnek őrizte meg a dokumentumot és "ideje, hogy visszaszolgáltassák".
A német Focus magazin értesülése szerint időközben a hatóságok is bekapcsolódtak a vitába. Az értékes papír elszállítását Stuttgartból Bécsbe "az utolsó pillanatban" állította le május 11-én a baden-württembergi tudományos minisztérium telefonhívása, a család többi tagjának közbelépésére. Az utódok arra kérték a német hatóságokat, hogy nyilvánítsák védett kulturális örökségnek a kéziratot és akadályozzák meg, hogy elhagyja az országot. A döntésig a dokumentum egy német ügyvéd páncélszekrényében marad.
A németországi család és az ausztriai szerzetesrend után Csehország is bejelentette igényét a Mendel-kéziratra, arra hivatkozva, hogy a botanikus Morvaországban kutatott - írta egy cseh jogászra hivatkozva a Focus magazin.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap