2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Katyni tárlattal nyit a megújuló Emlékpont

2010. január 15. 09:09 MTI

A katyni mészárlásról szóló kiállítással nyit január 22-én a hódmezővásárhelyi Emlékpont Múzeum fejlesztése során kialakított új időszaki kiállítóhely, a Galéria.

Almási István alpolgármester a csütörtöki sajtótájékoztatón elmondta: az Emlékpont 198 millió forintból megvalósított látogatóbarát fejlesztését az Európai Unió csaknem 160 millió forinttal támogatta. A beruházás keretében egy 115 négyzetméteres időszaki kiállítóhellyel, látogatóbarát szolgáltatásokkal és egy több mint hetven négyzetméteres raktárral is bővült a 20. század második felének vásárhelyi történelmét bemutató közgyűjtemény. Az új épületszárny terveit - a főépületet, illetve a budapesti Terror Háza Múzeumot is jegyző - F. Kovács Attila Kossuth-díjas építész készítette el.

Mint arra Almási István rámutatott, az Emlékpont állandó kiállítása egyedülálló a magyar múzeumi palettán, hiszen egy város néz szembe saját múltjával az intézmény falai között. Az új épületszárny azonban lehetővé teszi, hogy az állandó tárlat mellett időszaki kiállításoknak is helyet adjon a múzeum. Az első ilyen kiállítás, amely a Magyar Kultúra Napján nyílik meg, a katyni mészárlás eseményeivel, borzalmaival ismerteti meg a látogatókat.

Karol Biernacki, a Szegedi Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, a tárlat kurátora elmondta: a kiállítás végignézése akár egy másfél órás elmerülés is lehet a történelemben. A tárlat 48 molinóból áll, és nemcsak magáról a mészárlásról szól - amikor a második világháború idején a szovjetek több mint húszezer elfogott lengyel tisztet és civilt öltek meg -, de bemutatja Lengyelország két világháború közötti történetét, a szeptemberi hadjáratot, a lengyel katonák fogságba esésének történetét és a tábori életet is.

A molinókból álló tárlat - amelyet korábban már láthatott a budapesti Terror Háza Múzeumban a közönség - Hódmezővásárhelyen olyan tárgyi emlékekkel is kiegészül, melyek az egykori kivégzettek sírjaiból kerültek elő - tette hozzá Karol Biernacki, hangsúlyozva: nagyon fontos, hogy az emberek lássák, a katyni mészárlás nem lengyel ügy, hanem az egész emberiséget érinti, "hiszen közönséges népirtás volt, amiről beszélni kell".

A tárlat március 15-ig látható majd Hódmezővásárhelyen.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár