Az oroszok szerint nem volt népirtás a katyni mészárlás
2009. szeptember 24. 08:10 MTI
Az orosz parlament két házának politikusai és történészek elítélték a lengyel szejm szerdai nyilatkozatát, amely a "népirtás jegyeit magán viselő háborús bűntettnek" minősíti a szovjet fogságba esett lengyel tisztek, rendőrök, határőrök és civilek 1940-es lemészárlását.
Korábban
A szovjet hadsereg 1939. szeptember 17-én vonult be az akkor Lengyelországhoz tartozó Nyugat-Ukrajnába és Nyugat-Belorussziába.
Leonyid Szluckij, a duma - az alsóház - külügyi bizottságának helyettes elnöke szerint Varsó csatlakozott azokhoz az országokhoz, amelyek az utóbbi időben megpróbálják meghamisítani a történelmet. A lengyel parlamenti állásfoglalás célja, hogy Oroszországot rossz színben tüntesse fel a nemzetközi közösség előtt, s a Szovjetuniót tegye felelőssé Európa kettészakadásáért. "A történelmi igazság ismert, s eleve kudarcra ítéltetett az a kísérlet, hogy Hitler helyett a Szovjetuniót és Oroszországot vádolják" - mondta.
Oleg Morozov, a duma alelnöke - a kétharmados többséggel bíró Egységes Oroszország párt képviselője - a politikai konjunktúrára épülő "hazugságnak" nevezte a nyilatkozat állításait. Úgy vélte, Lengyelország anyagi haszonra számít, amikor Oroszország és a Szovjetunió ellen úgymond szóbeli agressziót követ el. Emlékeztetett arra, hogy az 1939. szeptember 17-ét lehetővé tevő Molotov-Ribbentrop paktum előtt az európai országok, köztük Lengyelország "saját hasznát keresve", aktív kapcsolatban álltak Hitlerrel.
A Szövetségi Tanácsban - a parlament felsőházában - Vaszilij Lihacsov, a külügyi bizottság első elnökhelyettese úgy vélekedett, hogy a lengyel dokumentum célja a korabeli varsói vezetés magatartásának igazolása. "A már ismert dokumentumokból tudható, hogy a lengyel vezetés az idézett tragikus események előtt különtárgyalásokat folytatott egyebek között Németországgal, és nyíltan törekedett arra, hogy kivegye részét a Szovjetunió területi felosztásából" - nyilatkozta. A duma esti ülésén Anatolij Lokoty kommunista képviselő javasolta, hogy "az élesen oroszellenes" varsói dokumentumra reagáljon a duma.
Konsztantyin Koszacsov, a duma külügyi bizottságának elnöke sajnálkozását fejezte ki a Varsóban elfogadott nyilatkozat miatt, de úgy vélte, nem lenne helyes, ha a duma reagálna rá. "Ha az a cél, hogy megszakítsuk a kölcsönös sértések és sérelmek ördögi körét, akkor valakinek el kell indulnia a megbékélés útján" - mondta.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


rendszerváltás
- Lélekben tizenötmillió magyar miniszterelnöke volt Antall József
- Tömeges határátlépéssel zárult az 1989-ben megrendezett páneurópai piknik
- A németek a mai napig hálásak Gorbacsovnak az újraegyesítésért
- Egy küzdelmes élet Magyarországért: 30 éve hunyt el Antall József
- Konfliktusok és érdekellentétek között vezette le a rendszerváltást Antall József
- Vértelen, „bársonyos” forradalommal bukott meg a kommunizmus Csehszlovákiában
- Visszavonulót fújt Antall József kormánya a taxisblokád nyomása alatt
- A szarajevói filmfesztivál fő versenyében indul a Libertate '89 – Nagyszeben című alkotás
- Történészként és politikusként is maradandót alkotott Szabad György
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59
- Ön ismeri a Vatikán himnuszát? 12:47
- Kincsek az iszapból: a Temze titkai 11:49
- Vonatrablással és fosztogatással töltötte az időt a Jesse-Younger banda 10:50
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben 10:14