Előadások Tutanhamon sírjának felfedezéséről
2009. november 20. 13:54 MTI
Az ókori Egyiptomiak hitvilágával, halottkultuszával, művészetével, s mindennapjaival ismerkedhetnek az érdeklődők a budapesti VAM Design Centerben; a november 28-án induló 18-részes előadássorozat a Tutanhamon kincsei című kiállításhoz kapcsolódik.
Korábban
Mint az intézmény közleménye rámutat, kevesen tudják, hogy az ókori egyiptomiak ismerték a 365 napos kalendáriumot, rájöttek arra, hogy a nyers hús leviszi a gyulladást, s tökéletesen feltárták az emberi szervezet érrendszerét. Hasonló érdekességeket tudhatnak meg az érdeklődők az egykori virágzó kultúráról a neves egyiptológusok előadásain. Az előadássorozat célja, hogy az érdeklődők számára bővebb információt nyújtson a tárlat anyagáról, valamint a kiállított anyag történelmi és vallási hátteréről, illetve az egyiptomi kultúra egészéről.
"A tudományos, ugyanakkor érdekes és szórakoztató előadások során megismerhetik a látogatók a sír felfedezésének körülményeit, a történelmi hátteret Tutanhamon korában, az egyiptomi vallás, írásrendszer, világkép, művészeti ábrázolás alapjait, mindazt az összetevőt, amelynek eredménye a kiállításon látható és megelevenedő egyiptomi világ. Az előadásokat meghívott szakemberek, a témával, illetve az adott korral foglalkozó egyiptológusok tartják" - emeli ki a közlemény.
Az előadásokra szombat délutánonként kerül sor. November 28-án a sír felfedezésének történetéről lesz szó, december 12-én "Úti beszámolók" következnek az ókori Egyiptomról Hérodotosz, Diodórosz, Sztrabón tollából. Egy héttel később Történelmi háttér Tutanhamon korában címmel tartanak előadást, január 9-én pedig a hieroglif írásrendszerről és annak szimbólumtartalmáról lesz szó. Január 16-án a mumifikálás kialakulásáról és fejlődéséről beszélnek, egy héttel később pedig az újbirodalmi sírépítészetről és sírszimbolikáról. Január 30-án az Újbirodalmi templomszimbolika című előadás következik, február 6-án pedig az egyiptomi vallási elképzelések alapjairól beszélnek, február 13-án Elképzelések a túlvilágról címmel tartanak előadást.
Az előadásokon egyebek közt szó esik a mágikus világképről és gondolkodásról az ókori Egyiptomban, a művészeti ábrázolás jellegzetességeiről, a szent állatok tiszteletéről, a mindennapi életről, Nagy Sándor kapcsán egyiptomi és görög kapcsolatokról, a kereszténységről Egyiptomban, s Tutanhamon ékszereiről. A sorozat záró előadására április 24-én kerül sor, amikor az egyiptomi magyar ásatásokról lesz szó.
A Tutanhamon kincsei című kiállítás az ifjú fáraó sírkamrájában talált egyedülálló leletegyüttesről neves egyiptológusok ellenőrzésével készített hiteles múzeumi másolatokat (replikákat) vonultat fel. A 2500 négyzetméteres tárlat anyagát előzőleg Zürichben, Münchenben, Brnóban mutatták, Budapestre Barcelonából érkezett. Az október 24-től fél éven át tartó kiállításon a látogatók a tárgyakat abban a formában pillantják meg, ahogy 1922. november 4-én Howard Carter brit régész egy gyertya pislákoló fényénél látta meg először a sír fantasztikus kincseit.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2013
- A múlt század romkocsmái
- A Romanov-ház utolsó évtizedei
- Udvari bolondok a történelemben
- Száz éve épült a szőnyi álomkastély
- Udvari arcképfestők és fejedelmi modelljeik
- A Magyar Néphadsereg és az Egri csillagok
- A Kennedy-család és az öröklött hírnév
- Nem volt könnyű életük az újkori udvari bolondoknak
- Robert Capa és Magyarország
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap