2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Elhunyt a leghíresebb bolgár régész

2008. szeptember 30. 12:05

Egy ásatáson dolgozva érte a halál 2008. szeptember 14-én a leghíresebb bolgár archeológust, Georgi Kitovot, aki az elmúlt években több jelentős, a trák kultúrával kapcsolatos szenzációt tárt a nagyközönség elé.

A 65 éves férfi épp legjelentősebb feltárásán, a Staroselhez közeli, sírokkal övezett trák templomegyüttesen dolgozott, amikor szívrohamot kapott - tudatta a szomorú eseményt a sajtóval Kitov családja. A sors iróniája, hogy az elmúlt 16 év felfedezései mellett pont az eredetileg 2000-ben megtalált építmény hozta meg a régész számára a nemzetközi elismertséget.

Ilyen volt például, amikor i.e. 5. századból származó arany halotti maszkokat tártak fel, illetve az ő nevéhez fűződik egy trák uralkodó bronzszobra fejének kiásása, arany- és ezüst ékszerek tömegének, illetve egy teljes ókori bronzpáncélnak a megtalálása is.

A szakmából azonban sokan nem nézték jó szemmel tevékenységét, és olyan vádak is elhangzottak ellene, miszerint egyes feltárásain buldózert használt a minél előbbi eredmény eléréséhez. Mások a megfelelő dokumentáció elkészítésének hiányával, vagy épp a régészeti eredmények eltitkolásával vádolták. 2001-ben a hatóságok is felléptek ellene, és szabálytalan kutatási metódusai miatt egy évre megvonták tőle az ásatási engedélyeket.

Munkatársa, Nyikolaj Ovcsarov azonban cáfolta ezeket az elméleteket, és "régészeti fenoménként" jellemezte a most elhunyt férfit. Szerinte sokan nem értettek egyet a módszereivel, de nagyszerű felfedezéseire mindig emlékezni fognak Bulgáriában.

Kitov volt az, aki a korábban kevéssé ismert trák civilizáció fejlettségét a görögökéhez hasonlította, ezt azonban nehéz volt igazolni, ugyanis a trákok nem rendelkeztek írással. 2004-ben mindezt azzal fejelte meg, hogy szerinte "az ókori mediterrán kultúra nem értelmezhető a trák örökség nélkül, és azt csak tévedésből nevezik hellenisztikusnak". A trákok egyébként i.e. 4000 és a 6. század között éltek a mai Bulgária, Görögország, Törökország és Románia területén. Bulgáriában mintegy tízezer trák sírdomb található, amelyek közül sok monumentális, kőből épült sírkamrát rejt.

Bozsidar Dimitrov, a Szófiai Nemzeti Történeti Múzeum igazgatója szerint Kitov számára a régészet nem munka, hanem hivatás volt, és furcsa módszereivel csak a fosztogatókat szerette volna megelőzni.

Kitov 1943. március 1-jén született Dupnicában, a Szófiai Egyetemen diplomázott történelemből, és később a Szentpétervári Állami Egyetem is tanult.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár