Megkezdték a Divatcsarnok rekonstrukcióját
2008. március 30. 15:00
Megkezdték a Lotz terem rekonstrukcióját az egykori Divatcsarnokban, a volt Párizsi Nagyáruház műemléki védettséget élvező fővárosi épületében.
Korábban
Tiba János beszámolt arról, hogy az épület átriumát visszaállítják eredeti állapotába, s a reprezentatív Lotz termet, amelynek freskóit Lotz Károly és Feszty Árpád festette, a felújítás után bárki megcsodálhatja majd. A világörökség részét képező Andrássy úton álló épület jelenleg "kivitelezés" alatt áll, reményeik szerint a munkát novemberig befejezik.
Az építész szólt arról is, hogy a hetedik emeleten galériás födémmel bővítik az épületet. Legfelül nagy területű irodákat alakítanak ki, üveg válaszfalak beépítésével. A tetőteraszon szezonális bár várja majd a közönséget.
Az átriumban levő díszlépcső az átriummal együtt eredeti állapotában kerül helyreállításra. A földszint, az első emelet és a Lotz terem a közönség számára is látogatható lesz. A földszinti, 1963-ban elbontott lépcsőszakasz helyére mozgólépcső kerül a földszinti és első emeleti kereskedelmi funkció kiszolgálására. Több bérlővel tárgyalások folynak, de a kereskedelmi funkció az egykori Divatcsarnok földszintjén és első emeletén megmarad.
A luxemburgi központú ORCO Property Group 2006 elején vásárolta meg az ingatlant 3 milliárd forintért, a felújítás költségét további mintegy 2 milliárd forintra becsülték. A cég tavaly augusztusban kapta meg a projekthez az érvényes építési engedélyt, amely lehetővé tette a rekonstrukciós munkálatok megkezdését. Tiba János pénteki előadásában felidézte: az ORCO egy francia építészt hívott meg, aki olyan koncepcióval állt elő, amely erős szerkezeti beavatkozást igényelt volna. Ezt a Műemléki Tervtanács elutasította. A nagymérvű szerkezeti átalakítások miatt nem lehetett a teljes épületet kiszolgáló mozgólépcsőt elhelyezni, ez pedig az áruházi funkció vegyes (kereskedelmi és irodai) funkcióra való váltásának kényszerét hozta. A TIBA Építész Stúdió által újrakezdett munka során született terv építészeti nyelvezete az épület ipari szecessziós formavilágának újraértelmezéséből született.
Az eredeti Párisi Nagy Áruház a Rákóczi út 74. alatt üzemelt 1892-1903 között. A leégett áruházat Goldberger Sámuel az Andrássy út 39. alatt építtette fel, amely 1911-től üzemelt. 1958-tól a Divatcsarnok kapott itt helyet és 1999-as bezárásáig a Centrum-hálózat részeként működött. Az épület bezárása és értékesítése között számos - pénzhiány miatt végül meghiúsult - funkció került napirendre: így például Guggenheim múzeum, Közép-Európai Kulturális Központ, illetve Építész Múzeum is.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2014
- Elhagyott kastély a 19. századi "Chicagóban"
- Rembrandt, a titokzatos
- Híres történelmi csókok
- Ilyen volt Hitler magánélete egy hódolója szerint
- A budai zsidóság az oszmán hódoltság idején
- A Horthy-Hitler-találkozók históriája
- Meghökkentő múltbéli fogások
- A Horthy-kultusz és a magyar zsidóság
- Az életébe került a mexikói kaland Ferenc József öccsének
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap