Nemzeti lista készül a szellemi kulturális örökségről
2008. március 2. 13:00
Az idén nyáron megindul Magyarországon a szellemi kulturális örökség széleskörű számbavétele - jelentette be az Európai Néprajzi Intézet igazgatóhelyettese.
Korábban
Ennek feltétele a szellemi kulturális örökség helyi szinten való számbavétele, a nemzeti lista elkészítése és folyamatos bővítése. A nemzeti lista elemeit a nemzeti bizottság választja majd ki a megfelelő kritériumok alapján. Erre a listára korlátlan számban felkerülhetnek a megőrzendő szellemi kulturális örökség elemei a magyarországi közösségek kezdeményezése alapján, beleértve a nemzetiségi, etnikai, nyelvi kisebbségek közösségeit is.
A 2003-ban elfogadott UNESCO-egyezmény szerint `a szellemi kulturális örökség olyan szokás, ábrázolás, kifejezési forma, tudás, készség, valamint az ezekkel összefüggő eszköz, tárgy, készítmény és helyszín, amelyet közösségek, csoportok kulturális örökségük részeként elismernek. Ez a nemzedékről nemzedékre hagyományozódó szellemi kulturális örökség az identitás és a folytonosság érzését nyújtja számukra, ily módon segítve a sokszínűség és az emberi kreativitás tiszteletét`.
Ezek többek között olyan területeken nyilvánulhatnak meg, mint a szóbeli hagyományok és kifejezési formák, hagyományos előadóművészetek, társadalmi szokások, rítusok és ünnepi események, természetre vonatkozó ismeretek, kézműves tudás - olvasható az egyezményben.
Magyarország 2006-ban csatlakozott az egyezményhez, így az ebből következő hazai feladatok széleskörű társadalmi összefogást, tudományos, civil és intézményi együttműködést feltételeznek. A nemzetközi és a nemzeti listán szereplő szellemi kulturális örökségek gyakorlóinak az UNESCO és a magyar állam nem nyújt közvetlen anyagi támogatást. A cím nemzetközi presztízst és elismertséget jelent majd.
A nemzetközi lista előzményének tekinthető Szóbeli és Szellemi Örökség Mesterműveinek 90 tételből álló listáján olyan elemek szerepelnek, mint a kirgiz eposzmondók; a Kutiyattam ősi szankszrit színház; a malawi gyógyítótánc; a Wayang indonéz bábszínház; a litván fakereszt-faragás vagy a szlovák furulyazene.
Soós Gábor, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal munkatársa felidézte: az UNESCO közgyűlése 2003-ban fogadta el a szellemi kulturális örökség megőrzéséről szóló nemzetközi egyezményt, amelyhez eddig 89 állam csatlakozott a világ minden részéről. Magyarország 2007 óta tagja a 24 tagú nemzetközi bizottságnak, amely folyamatosan segíti az egyezmény végrehajtását a világon. Az egyezmény keretében a bizottság az azonnali megőrzést igénylő szellemi kulturális örökségek listáját, valamint a helyes megőrzési gyakorlatok katalógusát is hamarosan elkészíti - jelezte.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.