Máglyán égetik el a thai hercegnőt
2008. február 20. 10:00
Egy művészi kivitelezésű hatalmas máglyán hamvasztják el a január 2-án, 85 éves korában elhunyt Galjani Vadhana thaiföldi hercegnőt.
Korábban
Hosszú sorok a ravatal előtt |
A hintókat nagy mesterek építették, azokat a királyi család számos tagja használta, ezért nem lehet ripsz-ropsz nekiesni a munkának - indokolta az aggályos előkészületeket egy kézműves, akinek homlokát szent olajjal kente be a munka előtt egy bráhmin. A szent rituálé keretében a művészek hálával és alázattal adóztak a régi mesterek előtt, akik annak idején maguk is úgy hitték, hogy a dolgok mögött egy ismeretlen hatalom lakozik és maguk is hasonló tisztelgő szertartásokat végeztek az őket megelőző tanítók és istenségek előtt.
A szimbolikus aktusokkal teli rituálén a restaurátorok különféle istenségektől kértek engedélyt és a termékenység jelképeként gyümölcsökkel, a jószerencse és a prosperitás zálogaként pedig édességekkel raktak tele asztalokat, s ugyanezt a célt szolgálta, hogy minden népművész és munkában segédkező katona kapott hármat a szentként tisztelt bengáli birs - Siva isten fegyverét jelképező - leveléből a balszerencse elhárítására - írta a Bangkok Post című lap.
A halotti máglya alapjait várhatóan márciusban fektetik le a királyi palota előtt elkerített téren, az építkezés pedig fél évig is eltarthat, így lehet, hogy csak 10 hónap múltán, októberben lesz a thaiföldi király testvérnénjének hamvasztásos búcsúztatása. A délkelet-ázsiai buddhista királyságban országszerte kihelyezték a megboldogult hercegnő gyászkeretes képét, hogy az emberek leróhassák kegyeletüket. Az uralkodóház köztiszteletben áll Thaiföldön, igaz, törvény is tiltja a királyi család megsértését.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap