Megnyílt Vaszary életmű-kiállítása a Nemzeti Galériában
2007. október 19. 18:00
Vaszary János festőművész életművét felvonultató kiállítás nyílt a Magyar Nemzeti Galériában; a válogatásban mintegy 350 alkotás szerepel, áttekintést nyújtva a művész sokszínű munkásságáról.
Korábban
Úgy folytatta: `ha Vaszary János most itt lehetne, valószínűleg mély benyomást tenne rá ez a ma nyíló kiállítás és az a kiemelkedő színvonalú munkafolytonosság, amely a Magyar Nemzeti Galériában az elmúlt fél évszázadban végbement`. A miniszter felidézte, hogy amikor az intézmény 1957 októberében megnyitotta kapuit - még a Kossuth téren, a mai Néprajzi Múzeum épületében -, gyűjteménye körülbelül 25 ezer darabból állt. Ez a szám mára megnégyszereződött. `Több mint százezer magyar műtárgy van itt, köztük olyan alapművek, olyan ikonikus közkincsek, amelyeket ebben az országban mindenki ismer kisiskolástól a nyugdíjasig` - hangsúlyozta.
Bereczky Loránd, a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója ünnepi köszöntőjében úgy fogalmazott: az intézmény kétszer született. Először megalapításakor, 1957 októberében, ekkor a múzeum gyűjtőköre még csak a 19. századra és a 20. század első felére terjedt ki. A második születésnap akkora tehető, amikor döntés született arról, hogy a várba költözik az intézmény: 1973-ban gyűjteménye kiegészült, azóta az államalapítástól napjainkig foglalkozik a magyar képzőművészet értékeinek gyűjtésével, megőrzésével, feldolgozásával és közreadásával - tette hozzá.
Plesznivy Edit, a kiállítás kurátora elmondta, hogy a közönség több mint négy évtized után láthatja ismét összegyűjtve a festőművész munkásságának kiemelkedő darabjait. Vaszary Jánosnak (1867-1939) ugyanis legutóbb 1961-ben volt önálló tárlata a Magyar Nemzeti Galériában. Az előzményekről szólva kitért arra, hogy több éves előkészítő munka előzet meg a kiállítást, amelyre végül 107 magán-, 55 köz- és egyházgyűjtemény, valamint 2 külföldi múzeum kölcsönzött műtárgyakat. A tárlat mintegy 200 festményt, 100 grafikát, számos iparművészeti alkotást és dokumentumot vonultat fel.
A művészettörténész ismertetése szerint a feburár 10-ig megtekinthető kiállítás időrendben követi végig a művész munkásságát, a pályaképen belül öt nagy korszakot különítve el. A pályakezdő művész főúri portréi és egyházi megrendelésre készült művei vezetik be a múzeum "A" épületszárnyában látható tárlatot, majd az 1900-as éveket bemutató összeállítás következik, melyben a szecesszió és a szimbolizmus áramlataihoz kapcsolódó táblaképek sorát Vaszary iparművészeti és alkalmazott grafikai munkái - gobelinjei, plakátjai és könyvművészeti remekei - gazdagítják.
A kiállítás hírére több újonnan felfedezett alkotás mellett vagy eddig "lappangó" munkák is előkerültek. Ilyen az érsekvadkerti Szent András templom oltárképe, amely eddig ismeretlen volt a szakirodalomban. A kiállításhoz készült, színes reprodukciókkal illusztrált, bőségesen dokumentált tudományos katalógus a festő művészetelméleti tevékenységét, közéleti-szakmai aktivitását és főiskolai tanári munkásságát is tárgyalja.
A főigazgató végül beszámolt arról, hogy a Vaszary-tárlatot követően decemberben Zichy Mihály (1827-1906) festőművész életművéből nyílik az intézményben kiállítás, amelyre Szentpétervárról, az Ermitázsból egy csaknem száz darabból álló kollekció érkezik.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor magazin 2018. különszám
- Hitler és a nők
- Tamáska Mária az "Öreg" árnyékában
- Magyar deportáltak felszabadulása és hazatérése
- Petőfi halála és a túlélés költői
- Kádár János és az ő Piroskája
- A Nagy Háború osztrák–magyar tábori bordélyai
- Vágy és vezeklés
- Rákosi Mátyás 15 évig tartó „gyógykezelése”
- Az elveszett csejtei "Vérgrófnő"
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap